niedziela, 19 maja, 2024

Imitacje i inne naśladownictwa kamieni szlachetnych

Z dawien dawna kamienie szlachetne fascynowały ludzi. Ze względu na znaczną wartość nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Niektórzy chcieli łatwo się dorobić – pojawiły się naśladownictwa. Sztukę imitowania kamieni szlachetnych znali już starożytni Egipcjanie, zaś najstarszym podręcznikiem jest tzw. papirus sztokholmski spisany ok. 300 r. n.e.

Jaka jednak jest różnica między imitacją a fałszerstwem? Technologicznie żadna, jednak kiedy oferuje się imitację jako prawdziwy kamień, mamy do czynienia z oszustwem. Dobrze zrobiona imitacja jest niekiedy trudna do rozpoznania…

Do podziwiania i prób rozróżniania imitacji i autentyków zapraszamy zwiedzających już od 12 maja. Ekspozycja prezentowana jest w zamku, w ramach wystawy stałej Biżuteria i styl. Od klasycyzmu do art deco.