niedziela, 12 maja, 2024

Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne

Projekt muzyczny „Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne” został zrealizowany przez Muzeum Okręgowe w Koninie, w partnerstwie z Gminą Krzymów i Parafią pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krzymowie.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Idea projektu zrodziła się dzięki śpiewnikowi z lat przedwojennych, odręcznie spisanemu przez mieszkankę wsi Drążno gm. Krzymów, który znajduje się w zbiorach etnograficznych Naszego muzeum. Zawiera on dawne pieśni kościelne ze szczególnym uwzględnieniem pieśni żałobnych, niegdyś wykonywanych w domach podczas pożegnania bliskich zmarłych.
Podstawowym założeniem projektu było zrealizowanie opracowania dźwiękowego wybranych pieśni pochodzących ze śpiewnika, polegającego na nagraniu, realizacji i publikacji tradycyjnych utworów muzycznych w formie kolekcjonerskiego albumu muzycznego na płycie CD oraz plików muzycznych na kanale You Tube.

Na płycie znajduje się 7 utworów pochodzących ze śpiewnika, w wykonaniu chóru oraz w wersji organowej:

Śpiewnik Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne.pdf (1)

W projekcie udział wzięli:

Dariusz Przybylski: organista, kompozytor oraz wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Chór składający się ze społeczności lokalnej gminy Krzymów (Krzymowiacy):
Barbara Mrowicka
Hanna Śmigielska
Janina Śmiałek
Krystyna Janicka
Wanda Staniszewska
Danuta Kowalska
Barbara Jabłonowska
Krystyna Sękowska
Rozalia Oblizajek
Krystyna Paulińska
Barbara Matuszak