środa, 9 października, 2024

Ekspozycja w dworku

Od schyłku XVIII w. w Ruszkowie pod Kołem stał dworek należący do rodziny Kurnatowskich. W 2 poł. XIX w. został częściowo przebudowany, między innymi zmieniono niewielki kwadratowy ganek, zamykając go ścianami, przez co powstał niewielki przedsionek, płasko sklepiony, doświetlony dwoma ostrołukowymi oknami. Dzięki tej przebudowie kondygnacja piętra uzyskała balkon. Dwór w Ruszkowie po II wojnie światowej zamieniono na szkołę. Po jej przeniesieniu w latach 80. do nowego budynku, dworek powoli popadał w ruinę.

W 1988 roku na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykonano jego inwentaryzację, a  dwa lata później odtworzono go w Gosławicach, na terenie należącym do Muzeum Okręgowego w Koninie.

To tutaj prezentowana jest ekspozycja stała zatytułowana „Dwór polski”. Przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń wynika z dokumentacji dworu ruszkowskiego. Na parterze w amfiladzie znalazły się następujące pomieszczenia: sień, sypialnia z garderobą, gabinet, salon, jadalnia oraz kredens. W dworku nie ma kuchni, była ona zlokalizowana w nieodtworzonej oficynie. Na piętrze wszystkie pomieszczenia posiadają oddzielne wejścia z sieni. Znajdują się tam: pokój gościnny, pokój guwernantki i buduar. Wystrój większości pomieszczeń odtworzono na podstawie pamiętników i inwentarzy, urządzając je meblami i bibelotami datowanymi od XVIII do końca XIX w.,  tym samym tworząc syntetyczny obraz wnętrz charakterystycznych dla XIX w.: sypialnia, gabinet i salon w stylu biedermeier, buduar to tzw. drugie rococo (styl Ludwika Filipa), a w jadalni zachwyca secesja. W pokoju guwernantki zgromadzono pamiątki po konińskiej pisarce i społeczniczce, Zofii Urbanowskiej. Pokój gościnny mieści najstarsze obiekty, które mogłyby funkcjonować we dworze: osiemnastowieczne meble, szkła, kamionki, obrazy, tkaniny.

 

Ekspozycja ma na celu nie tylko odtworzenie wyglądu wnętrz, ale także przybliżenie stylu życia mieszkańców dworku. Przed świętym obrazem w sypialni pali się lampka. W garderobie panuje nieład, towarzyszący pakowaniu kufrów przed podróżą; w kredensie spiżarniana szafka nęci zapasami nalewek. W gabinecie rozstawiono stolik do gry z kostkami domina, a w górnej sieni rozmieszczono myśliwskie trofea gospodarza.

 
Kurator: Małgorzata Gorczyca