Lekcje muzealne, warsztaty

Lekcje odbywają się na terenie muzeum od wtorku do piątku w godzinach otwarcia.
Tematy i terminy prosimy uzgadniać zgłaszając się do Działu Naukowo-Oświatowego:  tel. 63 242 75 99 (wew. 11, 12), 513  616 358, oswiata@muzeum.com.pl.

Grupa uczestników lekcji muzealnej powinna odpowiadać liczebnie maksymalnie jednej klasie. W przypadku większej liczebności (np. gdy do muzeum przyjadą jednym autokarem dwie/trzy klasy) całość zostanie podzielona na dwie mniejsze grupy, które naprzemiennie wezmą udział w lekcji/warsztatach muzealnych oraz w zwiedzaniu.
W szczególnych przypadkach lekcje/warsztaty mogą zostać przeprowadzone poza muzeum.

MATERIAŁY DO LEKCJI ZDALNYCH:

 • Dzieciaki-muzealniaki – warsztaty plastyczne do samodzielnego zrealizowania w domu lub szkole.
  Przewodnik po technikach malarskich, znanych twórcach i niezwykłych zjawiskach; lekcje kreatywnego myślenia, uważności i samodzielności.
  Rekomendowany wiek uczestników: bez ograniczeń.
  Czas trwania zajęć: od 30 do 90 minut.
 • Truchtem tajemnic tropem… – przewodnik historyczno-kulturalny dla dzieci i młodzieży.
  Przewodnik przybliża najważniejsze obiekty, zjawiska i postaci związane z Muzeum Okręgowym w Koninie. Obejmuje pakiet aktywizujących Czytelnika zagadek, wyzwań i zadań, zachęcając do wizyty w muzeum i kreatywnego poznawania jego otoczenia. 
  Rekomendowany wiek uczestników: 5-12 lat.
  Czas trwania zajęć: zajęcia można realizować segmentami lub w całości i zależnie od wybranej opcji, trwają od 15 do 90 minut.
 • Kartki z pamiętnika Karoliny Kamockiej, 1867-1954 – nietuzinkowa lekcja historii opowiedziana z bardzo osobistej perspektywy Karoliny Kamockiej.
  Jej zachowane zapiski z roku 1917 stanowią intymny i emocjonalny portret epoki i świadectwo czasów, poprzedzających odzyskanie niepodległości przez Polskę. Znakomite uzupełnienie i materiał źródłowy do lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie.
  Rekomendowany wiek uczestników: powyżej 12 lat.
  Czas trwania zajęć: długość plików wynosi od 10 do 20 minut.
 • Wspomnienie. Pamiętnik Wincentego Grętkiewicza – film dokumentalny, przybliżający postać i dokonania Wincentego Grętkiewicza – ostatniego przedwojennego burmistrza Konina.
  Rekomendowany wiek uczestników: powyżej 12 lat.
  Czas trwania zajęć: 45 minut.

LEKCJE MUZEALNE:

 • Wybuchła Niepodległość!
 • Bohater Narodowy na przykładzie Józefa Piłsudskiego
 • Konin średniowieczny
 • Religia, kultura i sztuka judaistyczna na przykładzie zbiorów muzealnych
 • Społeczność żydowska w Koninie na przełomie XIX i XX wieku
 • Konin, nasza mała ojczyzna. Jak powstało miasto, najstarsze zabytki w mieście
 • Polska biżuteria patriotyczna w zbiorach Muzeum Okręgowego w Koninie
 • Biżuteria i styl – opowieści o stylach we wzornictwie XIX w.
 • Obraz olejny w zbiorach Muzeum Okręgowego w Koninie
 • Wynalazek, który zmienił świat. Lampa Łukasiewicza
 • Historia oświetlenia: od łuczywa do żarówki
 • Lampy techniczne i gospodarcze
 • Polski order i odznaczenie
 • Polskie odznaczenia wojskowe
 • Ziemia konińska w epoce Biskupina
 • Najciekawsze znaleziska archeologiczne na ziemi konińskiej
 • Prahistoria ziemi konińskiej
 • Słoń leśny z odkrywki „Jóźwin” KWB Konin
 • Jak powstawały skamieniałości?
 • Nie święci garnki lepią – pokaz lepienia z gliny
 • Jak to z lnem było?
 • Życie codzienne na dworze szlacheckim
 • Zostań architektem: lekcja muzealna o zamkach 
 • Polskie barwy narodowe
 • Czy warto współcześnie czytać Zofię Urbanowską?

WARSZTATY MUZEALNE:

Warsztaty paleontologiczne  „Zostań paleontologiem”

Zapraszamy na zajęcia ukazujące pracę paleontologa zarówno w terenie jak i poza nim. Spotkanie rozpoczynamy od krótkiej pogadanki  wyjaśniającej czym są skamieniałości i jak powstają.  Następnie przygotowujemy mini wykopaliska paleontologiczne, podczas których uczymy jak rozpoznawać skamieniałości i opracowujemy karty okazu.
Rekomendowany wiek od 7 lat.
Czas trwania ok 45 min.

Warsztaty „Kiedy dziadek był dzieckiem

Pluszowy miś, lalka Barbie i klocki lego – to one goszczą w pokojach dzisiejszych dzieciaków. A jak wyglądały zabawki kiedyś ? Czym bawiły się dzieci na polskiej wsi ? Jak wyglądało dzieciństwo naszych dziadków ? Celem warsztatów jest przedstawienie dzieciom kolorowego świata ludowych zabawek. Każdy uczestnik zajęć będzie miał możliwość wcielić się w projektanta i samemu wykonać swoją zabawkę wzorowaną folklorem.
Rekomendowany wiek od 4 lat.
Czas trwania ok 45-60 min.

Pozdrowienia z Wielkopolski Wschodniej 

Zapraszamy wszystkie dzieci małe i duże na warsztaty twórczej pracy przy własnoręcznym tworzeniu kart pocztowych. Inspiracją do pracy będzie wystawa „Widoki Wielkopolski Wschodniej”, na której prezentowane są stare pocztówki ukazujące najciekawsze miejsca i budynki w regionie. 
Rekomendowany wiek uczestników: od 4 lat
Czas trwania zajęć: 45 minut

Muzealna gra terenowa

Klasa dzielona jest na grupy. Gra toczy się na terenie muzealnego ogrodu (ogrodzona powierzchnia, około 2 ha). Każda grupa otrzymuje pierwszą zagadkę. Jej rozwiązanie naprowadza uczestników do kolejnej zagadki – i tak odwiedzając różne miejsca – do punktu zakończenia gry. W trakcie zabawy uczestnicy zdobywają kolejne informacje, które sprawdzane są na zakończenie gry. 
Rekomendowany wiek uczestników: od 8 lat
Czas trwania zajęć: 90 minut

Muzealna gra smartfonowa

Odmiana gry muzealnej, której uczestnicy otrzymują koordynaty GPS miejsc, w których znajdują się ukryte zadania. Podczas gry każda z grup musi być wyposażona przynajmniej w jednego smartfona z aparatem fotograficznym, GPS-em oraz dostępem do mobilnego internetu. W miejscach, w których znajdują się zadania mogą być wyłącznie kody QR, których zeskanowanie daje dostęp do treści zadania. Zadania są multimedialne – m.in. w postaci nagrań dźwiękowych, zdjęć bądź aplikacji sprawdzających wiedzę.
Rekomendowany wiek uczestników: od 12 lat
Czas trwania zajęć: 60 minut

Życie codzienne w dworku, warsztaty z kaligrafii i odciskania pieczęci

W ramach zajęć uczestnicy odwiedzają dworek . Podczas zwiedzania dowiadują się m.in. jak wyglądało codzienne życie w pierwszej połowie XIX wieku. Kolejną częścią są warsztaty, podczas których uczestnicy uczą się pisać gęsim piórem. Na sporządzonych przez siebie dokumentach odlewają i wyciskają pieczęć w laku.
Rekomendowany wiek uczestników: od 7 lat
Czas trwania zajęć: 45 minut

Od ziarenka do bochenka

To warsztaty z wypieku chleba według tradycyjnej receptury. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się: jak dawniej przygotowywano ciasto na chleb i jak przebiegał jego wypiek, jak wyglądają różne rodzaje ziaren i dlaczego niektóre chętniej były wykorzystywane do wypieku chleba, w czym tkwił sekret smaku i długotrwałej świeżości tradycyjnie wypiekanego chleba. Warsztaty to jednak przede wszystkim samodzielne wyrabianie ciasta na pyszne bułeczki, które po wypieku można skosztować w pięknym otoczeniu skansenu etnograficznego (zajęcia sezonowe – od połowy kwietnia do końca września).
Rekomendowany wiek uczestników: od 4 lat
Czas trwania zajęć: 60-90 minut

Warsztaty bożonarodzeniowe

Ich uczestnicy uczą się tworzyć „światy” – niepowtarzalne ozdoby bożonarodzeniowe, wykonane w całości z… opłatka. Światy to własnoręcznie wykonywane ozdoby choinkowe, w najprostszych słowach – przodek dzisiejszych bombek (warsztaty sezonowe – od 1 grudnia do 20 grudnia).
Rekomendowany wiek uczestników: od 4 lat
Czas trwania zajęć: 45 minut

Wielkanocne warsztaty batiku

Batik to technika zdobienia poprzez nakładanie kolejnych warstw wosku pszczelego i barwnika. Podczas warsztatów, organizowanych przez Dział Etnograficzny naszego muzeum, technikę batiku wykorzystujemy dla stworzenia wyjątkowych wielkanocnych pisanek (warsztaty sezonowe).
Rekomendowany wiek uczestników: od 4 lat
Czas trwania zajęć: 45-60 minut

Namaluj swoją makatkę

Uczestnicy najpierw poznają krótką historię makatki, cenionej i niegdyś popularnej ozdoby wielu domów. Następnie posiłkując się popularnymi przysłowiami, projektują własną makatkę. Pracując na bawełnianym podkładzie, wykonują rysunek za pomocą specjalnych pisaków do tkanin. Tak przygotowana ozdoba stanowi wartościową pamiątkę zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.
Rekomendowany wiek uczestników: bez ograniczeń
Czas trwania zajęć: 45 minut

Zaczarowany Gucio

Podczas zajęć poznajemy XIX w. literaturę dziecięcą na przykładzie książki napisanej w 1884 roku przez konińską pisarkę Zofię Urbanowską. Warsztaty mają część teoretyczną zapoznającą uczestników z wybranym fragmentem tekstu, oraz część praktyczną polegającą na wykonaniu ilustracji.
Warsztaty odbywają się na terenie muzeum od wtorku do piątku w godzinach otwarcia.
Rekomendowany wiek uczestników: bez ograniczeń
Czas trwania zajęć: 45-60 minut

Motanki, żadanice… Warsztaty wykonywania lalek-amuletów

Zajęcia poświęcone starosłowiańskiej tradycji wykonywania lalek mocy. W ramach wprowadzenia do zajęć odpowiadamy na pytania: jaka była obrzędowa i tradycyjna rola lalek-motanek? Gdzie w Europie funkcjonował zwyczaj przygotowywania lalek-amuletów? Czy w Polsce zachowały się jakieś ślady tej tradycji? Jakie rodzaje lalek znamy i czemu miały one służyć? Dlaczego motanki nie mają twarzy? Czy da się pogodzić starosłowiańskie wierzenia ze współczesną wiedzą?
Po teoretycznym wstępie uczestnicy warsztatów przystępują do samodzielnego wykonania lalek.
Rekomendowany wiek uczestników: powyżej 8 lat
Czas trwania: od 90 minut

Makramy: obrazy ze sznurka

W ramach zajęć uczestnicy dowiadują się, czym jest makrama, skąd pochodzi i skąd wzięła się jej popularność. Po krótkim teoretycznym wstępie poznają podstawowe węzły wykorzystane w technice makramy, a następnie przystępują do samodzielnego wykonania sznurkowych kwietników.
Rekomendowany wiek uczestników: powyżej 12 lat
Czas trwania: ok. 90 minut

Malowanie kolorowym piaskiem

Uczestnicy warsztatów otrzymują szablon, który pokrywają klejem, a następnie obsypują kolorowym piaskiem.
Rekomendowany wiek uczestników: od 4 lat
Czas trwania zajęć: 45 minut

Zachęcamy do korzystania z oferty pakietowej, tj. udziału klas/grup w warsztatach oraz lekcjach muzealnych połączonego ze zwiedzaniem naszych ekspozycji.