środa, 9 października, 2024

Dział Rzemiosła Artystycznego

mgr Małgorzata Szuman-Gorczyca
malgorzata.gorczyca@muzeum.com.pl

Najcenniejszą z kolekcji jest zbiór biżuterii pochodzącej z okresu od XVI do końca XX w. Jego zasadniczy trzon tworzy zespół biżuterii dziewiętnastowiecznej. Daje on w miarę dokładny obraz popularnej biżuterii tego okresu, ilustruje typowe materiały, charakterystyczne formy oraz podstawowe przemiany stylistyczne; od klasycyzmu i biedermeiera, przez historyzm i realizm aż do secesji. W kolekcji należy wyróżnić znaczące zespoły: biżuterię z korala, granatów, włosów, tzw. sztuczną biżuterię oraz „biżuterię emocjonalną” tj. sentymentalną, żałobną, pamiątkarską, a także zbiór polskiej biżuterii patriotycznej. Kolekcja prezentowana jest na stałej ekspozycji zatytułowanej „Biżuteria i styl – od klasycyzmu do art déco”.

Drugą znaczącą kolekcją jest zbiór ubiorów. Gromadzi on stroje, bieliznę, tzw. dodatki – buty, torebki, kapelusze, jak i akcesoria toaletowe: pojemniki po kosmetykach, grzebienie i szczotki do włosów, flakoniki do perfum etc. pochodzące głównie z XX w. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór ubiorów i dodatków z lat 40 -50. XX w.

Pozostałe zbiory działu obejmują meble, tkaniny, szkło, ceramikę. Składają się na nie głównie obiekty pochodzące z XIX w.Meble – zestawy i pojedyncze meble w stylu biedermeier, Ludwik Filip, historyzm i secesja. Większość z nich prezentowana jest na stałej ekspozycji „Dwór polski”.

Szkło – szkło karczemne, typowe szkła użytkowe i dekoracyjne oraz wyroby słynnych firm przełomu XIX i XX w.: Gallé, Daum, Pallme Konig & Habel.

Ceramika – porcelana polska i europejska w tym nieliczne acz reprezentatywne wyroby znanych wytwórni np. Miśni, Baranówki, Korca. W zbiorach znajdują się także fajanse; przede wszystkim polskie (Włocławek, Pruszków, Chodzież) oraz kamionki.