niedziela, 12 maja, 2024

Zakopany krajobraz

Z przyjemnością prezentujemy efekty naszej wielotygodniowej pracy nad projektem „Zakopany krajobraz”, w ramach którego, zbudowaliśmy społeczne archiwum wspomnień i fotografii pochodzących z miejscowości wysiedlonych przez kopalnię. W naszej pracy pragnęliśmy uchwycić historię tych miejsc, pokazać przeszłość regionu z drugiej strony – prywatnych opowieści, doświadczeń i wspomnień.

Zależało nam aby nie był to jedynie zapis historii wielkiego przemysłu, ale przede wszystkim zbiór prywatnych doświadczeń mieszkańców i ich świadectwa. Prowadziliśmy poszukiwania osób, które pochodzą z obecnie nieistniejących już miejscowości, wysiedlonych przez przemysł górniczy. Zebraliśmy wspomnienia, wzbogacone fotografiami, związane z tymi miejscami.

Projekt „Zakopany krajobraz” Diany Lelonek został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.
Cały projekt znajduje się pod linkiem:
 
 

W ramach projektu artystycznego Diany Lelonek „Zakopany krajobraz”, pracujemy nad budową społecznego archiwum wspomnień i fotografii pochodzących z miejscowości wysiedlonych przez kopalnię. Pragniemy uchwycić historię tych miejsc, pokazać przeszłość regionu z drugiej strony – prywatnych opowieści, doświadczeń i wspomnień. Zależy nam aby nie był to jedynie zapis historii wielkiego przemysłu, ale przede wszystkim zbiór prywatnych doświadczeń mieszkańców i ich świadectwa. Poszukujemy osób, które pochodzą z obecnie nieistniejących już miejscowości, wysiedlonych przez przemysł górniczy w regionie. Chcielibyśmy poznać Wasze wspomnienia, związane z tymi miejscami.

Gdzie się spotykaliście? Jakie były ważne dla was miejsca? Gdzie się znajdowały? Co zostało utracone a co przetrwało? Czy nadal macie kontakt ze swoimi dawnymi sąsiadami? Jak doświadczenie przeprowadzki zmieniło Wasze życie? Wspomnienia gromadzimy za pomocą nagrań dźwiękowych lub tekstów pisanych.

 

Projekt realizujemy w trudnym czasie powszechnej izolacji wywołanej przez pandemie. Jednak  nie przerywamy tworzenia społecznego archiwum i nadal poszukujemy osób przesiedlonych przez kopalnię węgla brunatnego. Pamiętajcie, że wspomnienia zbieramy pod postacią nagrań, ale również tekstów. Można przesyłać je mailowo lub korzystając z tradycyjnej poczty. Ponadto tworzymy nagrania podczas rozmów telefonicznych lub wideokonferencji. Wszystko w trosce o Wasze bezpieczeństwo i zdrowie. Spotykamy się również osobiście z wszystkimi zainteresowanymi, którzy wyrażą taką chęć. Czekamy na Wasze historie!

 

Kontakt:

Diana Lelonek: zakopanykrajobraz@gmail.com

Monika Marciniak, tel. 63 242 75 99, wew. 11

Projekt realizowany jest w ramach programu „Kultura w drodze”, finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

 

 

Wspólnie z Dianą Lelonek rozpoczęliśmy pracę nad projektem „Zakopany krajobraz” realizowanym w ramach programu „Kultura w drodze”. Artystka zajęła się eksplorowaniem nieistniejących już miejscowości naszego regionu, których mieszkańcy zostali wysiedleni przez przemysł górniczy. W swojej pracy skupia się na badaniu tak delikatnych kwestii, jak więzi międzyludzkie. Z efektami naszej pracy, czyli społecznym archiwum wspomnień i fotografii będziecie mogli zapoznać się już w grudniu, za pomocą portalu www.kulturaupostaw.pl  i również w naszym muzeum i na naszej stronie internetowej.

Za bardzo interesujące spotkanie w siedzibie roztockiej OSP „Straży Widmo” dziękujemy Stanisławowi Maciejewskiemu i Bogdanowi Siwińskiemu.

Powoli kończymy pracę nad naszym projektem „Zakopany Krajobraz”. Bardzo dziękujemy Henrykowi Szczepankiewiczowi i Henrykowi Cegielskiemu za opowieści o Goraninie. Dziękujemy również Marii Woźniak i jej wnukowi, Alanowi Woźniakowi za podzielenie się z nami historią swojej rodziny. Miło było nam gościć podczas nagrań i spacerów po wysiedlonych terenach Michała Sitę z portalu „Kultura u Podstaw”. Już niedługo podzielimy się z Wami efektami naszej pracy!