poniedziałek, 13 maja, 2024
AktualnościBez kategorii

Powstań! Ćwiczenia z odzyskiwania niepodległości

„Powstań! Ćwiczenia z odzyskiwania niepodległości” to projekt realizowany przez Muzeum Okręgowe w Koninie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Jest to ogólnopolski program dotacyjny realizowany ze środków Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego . Jego operatorem od 2009 roku jest Muzeum Historii Polski. Program wspiera nowoczesne inicjatywy edukacyjne i artystyczne, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie oraz w niebanalny sposób zachęcają do poznawania i badania historii, także tej lokalnej. Projekty odznaczają się nowatorskim podejściem do tematu patriotyzmu, aktywują uczestników i lokalne społeczności. W realizację zadań zaangażowani są specjaliści, pasjonaci historii oraz doświadczeni animatorzy.

„Powstań! Ćwiczenia z odzyskiwania niepodległości” to innowacyjny projekt skierowany do dzieci, mający na celu przybliżenie historii Powstania Styczniowego w sposób zarówno edukacyjny, jak i atrakcyjny wizualnie. W skład projektu wchodzi mobilna wystawa oraz zestaw kart pracy, które łączą w sobie elementy merytoryczne, kreatywne i interaktywne.

Wystawa składa się z 10 kolorowych plansz przedstawiających różne aspekty Powstania Styczniowego. Każda plansza zawiera najważniejsze informacje ogólnokrajowe oraz lokalne treści. Celem projektu jest przekazanie wiedzy o historii Powstania Styczniowego, podkreślając jednocześnie znaczenie naszego regionu w tych wydarzeniach.

Towarzyszące planszom karty pracy stanowią zbiór różnorodnych zadań dostosowanych do wieku dzieci. Zadania te obejmują rozwiązywanie rebusów, malowanki, a także ubieranie papierowych postaci w historyczne stroje związane z panującą ówcześnie modą żałobną i biżuterią patriotyczną.

Projekt stawia na różnorodność form wizualnych i interaktywnych, takich jak komiksy, wyklejanki czy rebusy, aby uczynić historię atrakcyjną dla dzieci. Dzięki elementom interaktywnym dzieci nie tylko zdobywają wiedzę, ale również rozwijają swoje zdolności manualne i kreatywne.

Wprowadzenie do projektu elementów codziennego życia bohaterów Powstania Styczniowego, takich jak stroje żałobne czy biżuteria patriotyczna, ma na celu rozwijanie empatii i zrozumienia dla ludzkich aspektów tych wydarzeń. Projekt kładzie nacisk na samodzielną eksplorację i zdobywanie wiedzy przez dzieci, jednocześnie podkreślając rolę kultury i dziedzictwa w kształtowaniu postaw patriotycznych oraz poszanowania wspólnej historii i tradycji. W ten sposób „Powstań! Ćwiczenia z odzyskiwania niepodległości” staje się fascynującą podróżą edukacyjną, która angażuje najmłodszych obywateli w odkrywanie ważnych wydarzeń z historii Polski.

Informacje telefoniczne na temat projektu i wypożyczeń są udzielane od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00.

Monika Marciniak-Krzesińska

tel. 63 242 75 99, wew. 12

monika.marciniak@muzeum.com.pl

Pliki do pobrania:

plansze wystawowe

karty pracy

Dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra edycja 2023.

Realizacja projektu jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.