czwartek, 23 maja, 2024
AktualnościwernisażWystawy czasoweZamek

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. 150 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie 1874-2024

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. 150 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie 1874-2024”

Ogień towarzyszył człowiekowi od zawsze. Z jednej strony dawał mu ciepło i pomagał przygotowywać pożywienie, z drugiej jednak stanowił śmiertelne zagrożenie, trawiąc majątki i niejednokrotnie zabierając ludzkie życie. Tymi, którzy starali się (i wciąż) starają się okiełznać ten nieprzewidywalny żywioł są strażacy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Koninie (która pierwotnie nosiła nazwę Straży Ogniowej Ochotniczej w Koninie) została oficjalnie powołana do życia 4 lipca 1874 r. i obok straży w Kaliszu (1864), Częstochowie (1871) i Kielcach (1873) należy do jednych z najstarszych tego typu instytucji w dawnym Królestwie Polskim. W roku obecnym mija 150 lat, jak historia konińskiej jednostki splata się z historią naszego kraju i miasta. Okrągła rocznica jest doskonałą okazją do wspomnień, jak i podziękowań za bezinteresowny trud i poświęcenie dla tych, którzy od już od pokoleń ratują życie i mienie mieszkańców Konina i regionu.

10 maja 2024 r. zapraszamy Was do naszego muzealnego zamku na otwarcie wystawy poświęconej półtorawiecznej działalności konińskich strażaków-ochotników. Na ekspozycji przeważać będą dokumenty i artefakty z okresu międzywojennego, które dzięki uprzejmości konińskich druhów zostaną pokazane szerokiemu gronu zainteresowanych po raz pierwszy. Oprócz tematyki związanej z działaniami stricte gaśniczymi, na ekspozycji zostaną wyeksponowane obiekty, świadczące o szerokiej działalności kulturalno-rozrywkowej. Pokażemy m. in. jak funkcjonowało i jakie filmy wyświetlało kino strażackie „Łuna”, a także jaki repertuar grywała przedwojenna orkiestra strażacka. Spośród niezwykle cennych obiektów, na uwagę zasługuje, cudem ocalony w trakcie okupacji hitlerowskiej, przedwojenny sztandar strażacki z 1937 r. Oprócz tematyki, która zainteresuje „dużych” będzie również coś dla tych „mniejszych”. W „strefie małego strażaka” będzie można przymierzyć strażacki uniform i „posmakować” strażackiego fachu. Nie będzie chyba zaskoczeniem dla nikogo, że pragnienie zostania strażakiem, było dla każdego jednym z największych marzeń dzieciństwa.

Współorganizatorem wystawy jest Ochotnicza Straż Pożarna Konin – Starówka

Wernisaż wystawy: 10 maja (piątek) 2024 r., godz. 18.00, zamek

Koncepcja plastyczna i wizualna realizacja wystawy: Agnieszka Jankowska

Kurator wystawy: Jakub Ordon