czwartek, 25 lipca, 2024
Archiwum

Uzdrowisko. Oprowadzanie kuratorskie

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po drugiej odsłonie wystawy „Uzdrowisko”, które odbędzie się już 12 marca (sobota) o godz. 16.00, prezentującej prywatne zbiory koninianina, Grzegorza Schmidta. Ekspozycja jest kontynuacją i zamknięciem prezentacji, udostępnionej w październiku 2021 roku.

Druga odsłona wystawy odchodzi od zaproponowanej w pierwszej części koncepcji stworzenia tematycznych przestrzeni w ramach ekspozycji. Zamiast poszukiwać wspólnych tropów i wątków w twórczości różnych artystów, kuratorzy zdecydowali o skonfrontowaniu ze sobą w każdym z pomieszczeń galerii dwóch postaci i ich prac. W poszczególnych częściach amfilady naprzeciw siebie staje zatem dwoje artystów, wchodzących ze sobą w dialog, polemikę, debatę. Tworzy to przestrzeń pełną napięć i niuansów, bo dyskurs buduje się tutaj na różnych płaszczyznach: od toposów, poprzez motywacje i style, aż po biografie twórców. Nadaje to wystawie szczególną dynamikę i zachęca do postawienia się w pozycji kolekcjonera i samodzielnego poszukiwania nowych treści, wątków i wartości, wynikających ze skonfrontowania ze sobą prac dwojga różnych twórców. Dodaną wartość wnosi w tę przestrzeń odbiorca. Konstrukcja wystawy ponownie podnosi pytanie: „co sztuka robi z nami?”, w centrum zainteresowania stawiając dialog, który rodzi się zarówno pomiędzy twórcami, jak i na styku dzieła i widza.

Wśród zaprezentowanych obiektów znajdą się między innymi prace takich artystów jak Monika Szwed, Marek Chlanda, Ignacy Czwartos, Eugeniusz Markowski czy Piotr Lutyński.

Tej części wystawy ponownie patronuje tytuł „Uzdrowisko”, bo właśnie tym dla Kolekcjonera jest obcowanie ze sztuką. Samo zetknięcie z dziełem, podobnie jak budowanie kolekcji, ma być w tym ujęciu rodzajem terapii, samoleczenia poprzez zanurzenie w sztuce. Jesteśmy przekonani, że wystawa będzie niezapomnianą okazją do zapoznania się z wieloma znakomitymi dziełami powojennej sztuki polskiej, a jednocześnie przybliży widzom złożone racjonalizacje i emocje stojące za samym fenomenem kolekcjonowania sztuki.     

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Uzdrowisko”, 12.03, (sobota) godz. 16.00

Oprowadza: Grzegorz Schmidt

Kuratorzy: Monika Marciniak, Jakub Dąbrowski, Jan Trzupek, Grzegorz Schmidt

Współorganizator: Fundacja Ładne Życie