czwartek, 23 maja, 2024
Archiwum

Cała jesteś w skowronkach. Trendy w modzie ślubnej czasów PRL-u

„Cała jesteś w skowronkach”. Trendy w modzie ślubnej czasów PRL-u

Moda ślubna w Polsce w ciągu ostatnich dwudziestu siedmiu lat ulegała daleko idącym przeobrażeniom. Zmieniła się zarówno forma samych strojów, jak i związana z nimi obyczajowość. Otworzyły się także niedostępne wcześniej, niemalże nieograniczone możliwości wyboru fasonów, wzorów i tkanin, jakich w czasach PRL-u nie było.
 Powstanie sukni ślubnej poprzedzały długie miesiące przygotowań, obejmujące poszukiwanie materiału i wybór fasonu, przez co tym bardziej zyskiwał on na znaczeniu i jest dziś z sentymentem wspominany.
W czasach PRL-u panny młode nie miały też możliwości korzystania z usług profesjonalnych stylistek, które pomogłyby dobrać odpowiednią fryzurę i makijaż. I pod tym względem skazane były na własne siły i dostępne kosmetyki, nie zawsze najlepszej jakości. Dlatego też ówczesne zdjęcia ślubne niejednokrotnie rażą zbytnią naturalnością i brakiem profesjonalizmu w skomponowaniu całości stroju, doborze fryzury i wykonaniu makijażu. W większym jednak stopniu oddają indywidualne gusta i charakter panny młodej niż ma to miejsce dzisiaj.

Tekst: Anna Straszewska, Zuzanna Żubka – Chmielewska

Zapraszamy serdecznie.