piątek, 13 września, 2024
AktualnościRelacja z wydarzeniawernisaż

Refleksyjnie w „Uzdrowisku”

„To wyjątkowa kolekcja, pod której dużym wrażeniem wciąż pozostajemy” – mówiła w sobotę, 5 marca, otwierająca wystawę „Uzdrowisko” jej kuratorka, Monika Marciniak. „Kolekcja nieprzypadkowa, która odzwierciedla osobiste wybory i złożone przemyślenia kolekcjonera; pokazująca, że samo tworzenie kolekcji może być sztuką”. Druga odsłona wystawy prezentującej zbiór prac Grzegorza Schmidta, będzie dostępna dla zwiedzających do końca czerwca.

Skonstruowana jest w oparciu o zestawienia prac rozmaitych artystów, na tyku których rodzi się dialog lub polemika. Dobór zarówno artystów, jak i konkretnych prac, poprzedziła niemal roczna współpraca kuratorów: Moniki Marciniak, Jakuba Dąbrowskiego, Grzegorza Schmidta i Jana Trzupka. „Scenariusz tej wystawy został wypracowany wiele miesięcy temu. Nic w nim nie zmienialiśmy, nic nie aktualizowaliśmy. A jednak wiele prac, jak sami Państwo zobaczycie, nabrało w kontekście obecnych wydarzeń w Ukrainie boleśnie aktualnego wydźwięku… To są prace, które mówią wiele o ludzkiej naturze, o okrucieństwie, którego nie umiemy się wyzbyć” – mówił lekarz i kolekcjoner, Grzegorz Schmidt.

Miłośnicy sztuki tłumnie przybyli do zamkowej galerii, by uczestniczyć w wernisażu. Nie zabrakło twórców, których prace można oglądać teraz w Koninie: Marka Chlandy, Piotra Lutyńskiego, Ignacego Czwartosa.

Druga odsłona wystawy odchodzi od zaproponowanej w pierwszej części koncepcji stworzenia tematycznych przestrzeni w ramach ekspozycji. Zamiast poszukiwać wspólnych tropów i wątków w twórczości różnych artystów, kuratorzy zdecydowali o skonfrontowaniu ze sobą w każdym z pomieszczeń galerii dwóch postaci i ich prac. W poszczególnych częściach amfilady naprzeciw siebie staje zatem dwoje artystów, wchodzących ze sobą w dialog, polemikę, debatę. Tworzy to przestrzeń pełną napięć i niuansów, bo dyskurs buduje się tutaj na różnych płaszczyznach: od toposów, poprzez motywacje i style, aż po biografie twórców. Nadaje to wystawie szczególną dynamikę i zachęca do postawienia się w pozycji kolekcjonera i samodzielnego poszukiwania nowych treści, wątków i wartości, wynikających ze skonfrontowania ze sobą prac dwojga różnych twórców. Dodaną wartość wnosi w tę przestrzeń odbiorca. Konstrukcja wystawy ponownie podnosi pytanie: „co sztuka robi z nami?”, w centrum zainteresowania stawiając dialog, który rodzi się zarówno pomiędzy twórcami, jak i na styku dzieła i widza.

Wśród zaprezentowanych obiektów znajdą się między innymi prace takich artystów jak Monika Szwed, Marek Chlanda, Ignacy Czwartos, Eugeniusz Markowski czy Piotr Lutyński.

Tej części wystawy ponownie patronuje tytuł „Uzdrowisko”, bo właśnie tym dla Kolekcjonera jest obcowanie ze sztuką. Samo zetknięcie z dziełem, podobnie jak budowanie kolekcji, ma być w tym ujęciu rodzajem terapii, samoleczenia poprzez zanurzenie w sztuce. Jesteśmy przekonani, że wystawa będzie niezapomnianą okazją do zapoznania się z wieloma znakomitymi dziełami powojennej sztuki polskiej, a jednocześnie przybliży widzom złożone racjonalizacje i emocje stojące za samym fenomenem kolekcjonowania sztuki.     

Kuratorzy: Monika Marciniak, Jakub Dąbrowski, Jan Trzupek, Grzegorz Schmidt

Współorganizator: Fundacja Ładne Życie

 

Wernisaż: 5 marca 2022 r., godz. 18.00, zamek

Wystawa czynna: od 5.03.2022 do 30.06.2022