czwartek, 12 grudnia, 2024
Archiwum

Spotkanie wokół twórczości Jonasza Sterna

Zapraszamy na spotkanie poświęcone twórczości i życiu Jonasza Sterna, którego prace można oglądać na wystawie „Uzdrowisko”. Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 16:00 na zamku w Muzeum Okręgowym w Koninie. Prowadzenie; Jan Trzupek, Marek Chlanda oraz Grzegorz Schmidt.
Jonasz Stern ur. 4 sierpnia 1904 w Kałuszu, zm. 2 sierpnia 1988 w Zakopanem) – polski malarz, grafik i pedagog.. Uprawiał malarstwo sztalugowe, grafikę, monotypię i serigrafię. Jego prace wystawiane były m.in. w Nowym Jorku, Moskwie, Wenecji, Kopenhadze, Londynie, Pradze i Tokio.
Jego życie i twórczość naznaczone było traumatycznym doświadczeniem – przeżyciem własnej śmierci. W okresie okupacji trafił do lwowskiego getta gdzie zajmował się konspiracją. Udało mu się zbiec z transportu do obozu w Belżcu, gdzie miał zostać zesłany za swoją działalność. W roku 1943 ominęła go kula plutonu egzekucyjnego. Jak twierdził, otrzymał wówczas drugie życie.
 
 
 
 
 
Druga odsłona wystawy „Uzdrowisko” odchodzi od zaproponowanej w pierwszej części koncepcji stworzenia tematycznych przestrzeni w ramach ekspozycji. Zamiast poszukiwać wspólnych tropów i wątków w twórczości różnych artystów, kuratorzy zdecydowali o skonfrontowaniu ze sobą w każdym z pomieszczeń galerii dwóch postaci i ich prac. W poszczególnych częściach amfilady naprzeciw siebie staje zatem dwoje artystów, wchodzących ze sobą w dialog, polemikę, debatę. Tworzy to przestrzeń pełną napięć i niuansów, bo dyskurs buduje się tutaj na różnych płaszczyznach: od toposów, poprzez motywacje i style, aż po biografie twórców. Nadaje to wystawie szczególną dynamikę i zachęca do postawienia się w pozycji kolekcjonera i samodzielnego poszukiwania nowych treści, wątków i wartości, wynikających ze skonfrontowania ze sobą prac dwojga różnych twórców. Dodaną wartość wnosi w tę przestrzeń odbiorca. Konstrukcja wystawy ponownie podnosi pytanie: „co sztuka robi z nami?”, w centrum zainteresowania stawiając dialog, który rodzi się zarówno pomiędzy twórcami, jak i na styku dzieła i widza.
Wśród zaprezentowanych obiektów znajdą się między innymi prace takich artystów jak Monika Szwed, Marek Chlanda, Ignacy Czwartos, Eugeniusz Markowski czy Piotr Lutyński.
Tej części wystawy ponownie patronuje tytuł „Uzdrowisko”, bo właśnie tym dla Kolekcjonera jest obcowanie ze sztuką. Samo zetknięcie z dziełem, podobnie jak budowanie kolekcji, ma być w tym ujęciu rodzajem terapii, samoleczenia poprzez zanurzenie w sztuce. Jesteśmy przekonani, że wystawa będzie niezapomnianą okazją do zapoznania się z wieloma znakomitymi dziełami powojennej sztuki polskiej, a jednocześnie przybliży widzom złożone racjonalizacje i emocje stojące za samym fenomenem kolekcjonowania sztuki.

Kuratorzy: Monika Marciniak, Jakub Dąbrowski, Jan Trzupek, Grzegorz Schmidt
Współorganizator: Fundacja Ładne Życie