niedziela, 3 grudnia, 2023
Archiwum

Celebracja piękna. Piknik Hanami

 
Hanami to tradycja, która opiera się na podziwianiu i uważnym oglądaniu kwiatów oraz docenianiu ich piękna. Jej początki datuje się na VII wiek naszej ery – do XV wieku tradycja rozprzestrzeniała się wśród obywateli Japonii – począwszy od rodziny cesarskiej aż po zwykłych mieszkańców miast. Jeden z cesarzy Edo, Yoshimune Tokugawe zasadził tysiące drzew wiśniowych dla podwładnych, dzieląc się ich pięknem. Dziś Sakura Hanami to święto, które kojarzy się z radością, ulotnością chwili i zadowoleniem z życia. Współcześnie ma charakter radosnego pikniku, na którym spotykają się rodziny i znajomi, podziwiający przyrodę, odpoczywający na kocach i spożywających ulubione potrawy ze specjalnie na tę okazję skomponowanych koszyków z jedzeniem (bento).
 
Dziś po raz kolejny zapraszamy do celebrowania dalekowschodniego święta w Muzeum Okręgowym w Koninie. Przyczynkiem do tego świętowania będą dwie sakury – piłkowane wiśnie japońskie – które na przełomie kwietnia i maja zachwycają gości muzealnych pierzastymi pomponami bladoróżowych kwiatów.
 
Spotkajmy się w muzeum 30 kwietnia w godzinach 14.00-18.00 na Pikniku Hanami. W ramach wydarzenia:
– papierowy teatrzyk kamishibai
– warsztaty plastyczne i rękodzielnicze: tworzenie papierowych laleczek i kwiatów z krepiny
– warsztaty i wystawa origami
– kącik sudoku
– warsztaty teru teru bozu
– piknikowa strefa chilloutu
…a dodatkowo, punktualnie o 17.00 – otwarcie wystawy czasowej „Podróż po Japonii. Cztery pory roku” ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
 
Wstęp na wydarzenie jest BEZPŁATNY. W ramach wydarzenia wstęp na wystawy stałe i czasowe w spichlerzu jest bezpłatny. Na wystawy w dworku i zamku obowiązują bilety wg cennika muzeum.