czwartek, 25 lipca, 2024
Archiwum

Marc Chagall. Przeczucie cudu


Po sukcesie wystawy w Szwecji, na Łotwie, Litwie, w Polsce i Słowacji, wystawa oryginalnych prac Marca Chagalla znajduje się obecnie w Muzeum Okręgowym w Koninie. Wystawa czynna będzie od 29 kwietnia do 3 października 2021 roku i obejmuje 43 oryginalne prace mistrza.

Na wystawie będzie można skorzystać z unikalnego i innowacyjnego audioprzewodnika stworzonego specjalnie z myślą o bezpieczeństwie w czasie pandemii COVID-19.

Wystawa Marc Chagall – „Przewidywanie cudu” składa się z prac artysty, które przywołują szokujący i surrealistyczny, oniryczny obraz początku XX wieku. Wystawa daje możliwość podziwiania litografii dotykających tematów religijnych i mityczno-baśniowych, które odegrały ważną rolę w życiu duchowym artysty i znalazły wyraz w stworzonych przez niego dziełach.

Wystawa podzielona jest na 3 sekcje tematyczne:

Różne lata twórczości Marca Chagalla – przedstawia odwiedzającym jedną z największych pasji artystycznych Marca Chagalla: grawerowanie, a dokładniej litografię. Wyjątkowy cykl prac ukazuje nam najbardziej lubiane przez artystę tematy, których motywy kreślił przez całe życie.
Seria „Daphnis & Chloe” jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł graficznych Chagalla w jego ogromnym dziedzictwie artystycznym. Chagall stworzył te wspaniałe, kolorowe ilustracje w latach pięćdziesiątych, wkrótce po swoim drugim małżeństwie. Ilustracje Marca Chagalla nawiązują do opowieści pastoralnej, której akcja toczy się na wyspie Lesbos. Były one inspirowane jego osobistymi doświadczeniami w Grecji.
Seria „Cztery opowieści z arabskich nocy”. Po śmierci Belli, próbując kontynuować swoją pracę, Chagall zaczął tworzyć swoje pierwsze kolorowe litografie „Cztery opowieści z arabskich nocy”. Spośród 1001 opowiadań w „Arabskich nocach” Chagall wybrał tylko cztery, które dotyczą tematów utraconej miłości, ponownego zjednoczenia i śmierci: Hebanowy rumak, Julnar zrodzona z morza i jej syn, król Persji Badr Basim, Abdullah rybak i Abdullah tryton oraz Kamar Al-Zaman i żona jubilera. „Cztery opowieści z arabskich nocy” Chagalla uważane są za najlepsze przykłady kolorowej litografii powstałej w Stanach Zjednoczonych przed 1950 rokiem. W 1948 roku Chagall został uhonorowany nagrodą za grafikę na Biennale w Wenecji.

Realizacja i organizacja: Muzeum Okręgowe w Koninie w Koninie we współpracy z Art Expo SIA (Łotwa).

 

Patronat honorowy Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Patronat medialny: Kultura u Podstaw.

 

BILETY NA WYSTAWĘ „PRZECZUCIE CUDU” – ‘’ANTICIPATION OF A MIRACLE’’:

 

  Bilet
z wyłącznie tekstowym wsparciem
Bilet
ze wsparciem
audio oraz tekstowym
BILET NORMALNY:

     – osoby dorosłe

      20 zł       30 zł
BILET ULGOWY:

    – dzieci i młodzież (7-17 lat)

     – osoby powyżej 65 roku życia

    – uczniowie i studenci do ukończenia 26 roku życia

       15 zł       25 zł
BILET GRUPOWY / RODZINNY:

           – dzieci i młodzież w grupie szkolnej (pow. 10 osób)

           – dzieci i młodzież w wieku 7-17 lat w towarzystwie co najmniej jednej osoby dorosłej kupującej bilet  normalny lub ulgowy

        10 zł        20 zł
WSTĘP BEZPŁATNY:

 – dzieci do ukończenia 7 roku życia

 – nauczyciel z grupą szkolną

        0 zł