wtorek, 22 października, 2024
AktualnościRelacja z wydarzenia

160. rocznica powstania styczniowego

 

W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oddaliśmy hołd poległemu w czasie insurekcji powstańcowi. Mieszcząca się na cmentarzu parafialnym w dzielnicy Gosławice mogiła jest miejscem spoczynku Franciszka Probuckiego – młodego, zaledwie 24-letniego studenta medycyny. Franciszek Probucki uznawany jest za poległego w czasie tzw. bitwy pod olszakiem, która miała miejsce 22 marca 1863 roku w okolicy Gosławic. W samych Gosławicach mieścił się w tym czasie szpital powstańczy, w którym ranny student zmarł w wyniku odniesionych ran niedługo później – 24 marca 1863.

Cześć zmarłemu powstańcowi oddała w 160. rocznicę insurekcji dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie, Elżbieta Barszcz, której towarzyszyli: reprezentujący Wojskowe Centrum Rekrutacji w Koninie por. Tomasz Gierałka oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Adama Mickiewicza w Koninie, Karol Fritz wraz z podopiecznymi.

Styczniowa insurekcja 1863 roku, zarówno pod względem liczby uczestników, jak i czasu trwania, była największym z polskich powstań XIX wieku. Szacuje się, że przez szeregi powstańcze przeszło około 200 tysięcy ochotników i stoczono w sumie ponad 1200 mniejszych i większych bitew i potyczek. Region koniński, na którym stoczono ponad 100, mniejszych lub większych, zbrojnych starć stał się miejscem ostatecznego spoczynku ponad 500 poległych powstańców. Setki uczestników swój udział w powstaniu przypłaciło ranami i kalectwem, pobytem w rosyjskich kazamatach, wieloletnią syberyjską tułaczką, utratą rodzinnych majątków.

Już dziś zapraszamy na upamiętniającą wybuch powstania wystawę, Każdy z nas jest cząstką narodowego honoru, która zostanie udostępniona 27 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 w muzealnym spichlerzu.