czwartek, 25 lipca, 2024
Archiwum

Żywy skansen. Połączeni dziedzictwem

 
Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza 18 września do muzealnego spichlerza na 30., jubileuszowe Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.
 
Region koniński to nie tylko industrialny krajobraz odkrywek Kopalni Węgla Brunatnego, ale również dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi i miasta Konin. Wydarzenie ma przybliżyć łączące płaszczyzny społeczności lokalnej oraz zakładu wydobywczego, a także odpowiedzieć na pytania: jak kopalnia stała się punktem węzłowym dla wielu osób oraz inwestycji, a industrializacja przyczyniła się do zaniku tradycji ludowych. W ramach wydarzenia zostaną przedstawione wykłady popularnonaukowe o historii regionu konińskiego. Ponadto w ramach imprezy odbędzie się kiermasz rzemieślniczy i warsztaty.
 
Tematy wykładów:
> „Zaczęło się od Morzysławia. Historia odkrywek KWB „Konin” na terenie obecnego miasta Konin” – wykład Dagmary Frydrychowicz
> „Dziedzictwo kulturowe wsi regionu konińskiego” – wykład Elżbiety Sztamblewskiej
> „#trzeciTOR – ochrona oraz promocja kultury postindustrialnej na terenie Wielkopolski Wschodniej” – wykład Mariusza Harmasza
 
Wstęp i udział w wydarzeniu są bezpłatne. W ramach wydarzenia obowiązuje bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy stałe i czasowe.