wtorek, 16 lipca, 2024
Archiwum

Szwedzi na zamku

20 sierpnia już po raz kolejny w naszym muzeum będziemy świadkami najazdu Szwedów! Będziecie mieli okazję poznać życie codzienne w XVII-wiecznym obozie wojskowym. Wśród atrakcji, które będą czekać na gości naszego pikniku historycznego „Szwedzi na zamku” również:

– inscenizajcja potyczki polsko-szwedzkiej,

– musztra i ćwiczenia wojsk,

– pokazy artyleryjskie

– prezentacje strojów z epoki

– elementy wyposażenia obozowego.

Prelekcje:

„Wiedźmak nawet po śmierci nie traci swojej mocy – – o dawnej walce z demonami i upiorami”– dr Arkadiusz Przybyłok, godz. 13.15

Czy masz czasem wrażenie, że w ciemnej piwnicy widzisz coś kątem oka? Myślisz, że to zwidy? Wyobraźnia? Nasi przodkowie wiedzieli, czym było to co widziałeś! Czy warto się tego bać? Po co zmarłym pieniądze i dlaczego kiełbasa jest dobrą bronią na upiory? To tylko kilka zagadnień jakie poruszymy. Bo beboki i upiory są wśród nas! Prelekcję wygłosi Arkadiusz Przybyłok – doktor archeologii, człowiek zafascynowany dawnym marginesem społecznym: złodziejami, mordercami, wiedźmami i grabarzami, oddany od wielu lat swej wielkiej pasji – rekonstrukcji historycznej.

„O drugim jeźdźcu apokalipsy – zaraza w dawnej Polsce” – Marta Dardzińska, godz. 14.30

Jaka choroba dziesiątkowała naszych przodków, stając się postrachem wszystkich pokoleń na przestrzeni długich stuleci? Czym tłumaczono pojawienie się morowego powietrza, jak próbowano mu zapobiegać oraz leczyć objawy choroby? Ile było w tym wiedzy, ile intuicji, a ile przesądów i guseł? Odpowiedzi na te pytania padną podczas spotkania poświęconego epidemiom w dawnej Polsce, które poprowadzi Marta Dardzińska absolwentka filologii polskiej i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, pracownik Muzeum Pana Tadeusza (Ossolineum), rekonstruktorka historyczna damskich sylwetek z początku XVII wieku.

Zapraszamy na prelekcje i warsztaty przygotowane specjalnie na ten dzień, jak również do odwiedzenia stoisk i na pokazy rzemieślnicze, których nie może zabraknąć na naszym pikniku. O wszystkich szczegółach będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy!

Wydarzenie realizowane we współpracy z Miastem Konin i Stowarzyszeniem Kondotier.