40 odsłoń gosławaAktualnościWarsztaty

SŁOŃ W OBIEKTYWIE – warsztaty telewizyjno-filmowe dla nastolatków

Właśnie rozpoczęły się w naszym Muzeum warsztaty telewizyjno-filmowe dla nastolatków „Słoń w obiektywie”. Na początku zajęć ich uczestnicy zapoznali się z naszymi wystawami przyrodniczymi, po których oprowadziła ich pomysłodawczyni i koordynatorka projektu, Danuta Pydyńska. Następnie przeszli do części praktycznej, podczas której Michał Baranowski zapoznawał ich z pracą z kamerą i tworzeniem odpowiednich kadrów. Pierwszym zadaniem uczestników było stworzenie krótkich etiud filmowych.

Podczas warsztatów uczestnicy przejdą przez cały cykl produkcji filmowej. Nauczą się jak rozpocząć pracę nad filmem, jak napisać scenariusz, zaplanować zdjęcia, poprawnie zrealizować ujęcia filmów, oświetlić plan, nagrać dźwięk i jak ciekawie zmontować zarejestrowany materiał filmowy.

W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy zapoznają się z wystawą słonia leśnego i poznają historię odkrycia jego szkieletu. W części praktycznej spotkania nabędą umiejętności pracy z kamerą i tworzenia odpowiednich kadrów filmowych, przygotują scenariusz, zaplanują zdjęcia i przygotują storyboard. Ich kreatywność zostanie wystawiona na próbę, gdyż wchodzić też będą w różne role: operatora kamery, reżysera, aktora, dziennikarza. Kolejne dwa dni młodzież spędzi na planie filmowym w Muzeum i w kopalni odkrywkowej. W tym celu wybiorą się na wycieczkę do Kopalni Węgla Brunatnego Konin, na teren ostatniej czynnej odkrywki „Tomisławice”. Wycieczka zostanie zorganizowana we współpracy z PAK KWB Konin – partnerem projektu.

Po zrealizowaniu zdjęć, uczestnicy rozpoczną montaż filmu wraz z udźwiękowieniem.

Podczas warsztatów zostanie również dotknięty temat związany z działaniem marketingowym. Uczestnicy nauczą się jak promować pracę nad filmem i jak wypromować gotowy film, w efekcie powstaną wyprodukowane przez nich rolki na Instagram, Tik Tik itp.

Podczas zajęć, młodzieży udostępniony zostanie profesjonalny sprzęt filmowy: kilkanaście kamer video, zestaw komputerowy z oprogramowaniem do montażu filmów i animacji komputerowej, sprzęt oświetleniowy, dźwiękowy i green screen. Poznają też niezbędne narzędzia dostępne w Internecie takie jak baza muzyki, czy baza animacji komputerowej i efektów specjalnych.

Efektem warsztatów będą zrealizowane materiały telewizyjne i filmowe.

Warsztaty są częścią projektu pn. „W pogoni za słoniem – kreatywne działania w obszarze edukacji kulturalnej”

Dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia Wojciech Ziemski