środa, 9 października, 2024
Aktualności

Dzieciaki-muzealniaki

Dzieciaki na start! Zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami na cykl kreatywnych, kolorowych, edukacyjnych spotkań pod wspólną nazwą Dzieciaki-muzealniaki. W ramach comiesięcznych spotkań przez okrągły rok będziemy wspólnie bawić się, odkrywać, brudzić się i uczyć. Razem przekonajmy się, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest zbyt wcześnie!

 

O CO TU CHODZI?

Dzieciaki-muzealniaki to inicjatywa skierowana do dzieci od urodzenia do lat 6 oraz ich rodziców. Zajęcia, łączące elementy sensoplastyki, muzyki, edukacji przez kulturę oraz etnografii, mają na celu wciągnięcie najmłodszych w świat kultury i pokazanie im, jak wspaniałą przygodą może być spotkanie z muzeum.

 

KIEDY?

Zajęcia będą odbywać się w pierwszy piątek każdego miesiąca (z wyjątkiem piątku, 1 maja), w dwóch grupach wiekowych.

16:00-16:45 – Maluszki; zajęcia dla dzieci do lat 3

17:00-17:45 – Starszaki; zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat

 

CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO?

6 marca – W PALMIARNI

Maluszki – kotki i bazie – zajęcia z elementami sensoplastyki; przygotowanie palemek z gotowych elementów

Starszaki – komu odbija palma? – o symbolice palmy wielkanocnej; przygotowanie palemek wielkanocnych

 

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy, które przyjmuje Dział Naukowo-Oświatowy: 63 242 75 99 (wew. 36, 11 lub 12). Koszt udziału w zajęciach to 15 zł i obejmuje dziecko wraz z rodzicem.

 

CO ZA NAMI?

W ramach zrealizowanych dotąd spotkań odbyły się:

7 lutego – Muzealna Maskarada

Maluszki przygotowywały razem z rodzicami dekoracje karnawałowe z balonów. Był brokat, cekiny, trochę wrzawy i mnóstwo kolorów, bez których trudno wyobrazić sobie karnawał! Na koniec wspólnie przyozdobiliśmy ogromną, tekturową sardynkę, którą tradycyjnie należy spalić i pogrzebać, zgodnie ze zwyczajem karnawałowym rodem z Teneryfy; wszystkie dzieci otrzymały też szablony masek do przygotowania w domu. 

Starszaki wykonywały kolorowe zapustne koziołki, na których radośnie pocwałowały do domu. Koza jaka jest, każdy widzi, ale w oczach dziecka może zyskać niespodziewane oblicze! Poroże pokryte brokatem, filcowe futerko i grzbiet ozdobiony cekinami? – tu wszystko jest możliwe! Każdy mógł też wykonać i zabrać ze sobą karnawałowe maski, inspirowane wenecką maskaradą.

Projekt Dzieciaki-muzealniaki realizowany jest w ramach programu #muzealniaki.