wtorek, 16 lipca, 2024
AktualnościSkansen w Mrówkach

Skansen Archeologiczny zaprasza!

Już 1 kwietnia otwieramy dla Was Skansen Archeologiczny w Mrówkach koło Wilczyna! Już dziś zapiszcie sobie tę datę w kalendarzu. Uzupełnieniem wycieczki w te rejony może być zwiedzanie kościoła pw. św. Urszuli i odpoczynek nad brzegiem jeziora Wilczyńskiego.  Przypominamy, że w soboty otwieramy się dla Was już o godzinie 12.00! Wszystkich stęsknionych za ciszą zapraszamy zatem do Mrówek, a ciekawych, co dziś wiemy o dawnych mieszkańcach gródka – do lektury tekstu.

Gródek był zamieszkiwany przez kilka pokoleń – od końca XIII do połowy XIV w. W połowie tego stulecia obiekt uległ spaleniu, prawdopodobnie w wyniku walk. Z jakim rodem powiązać należy tą siedzibę, na razie nie wiadomo. W II połowie XIV i w XV wieku panowali tu Wilczyńscy herbu Poraj, właściciele Wilczyna i Kownat. Najbardziej znany z nich jest Mikołaj, miecznik kaliski w latach 1358-1364. Określenie wcześniejszych posesorów i okoliczności zniszczenia gródka wymagają jednak dodatkowych studiów archiwalnych.

O życiu codziennym mieszkańców świadczą liczne przedmioty znalezione w toku badań. Militaria w postaci grotów bełtów kuszy, haków do napinania kuszy, ostróg (w tym dziecięcej), elementów oporządzenia jeździeckiego i związanych z rzędem końskim wskazują niedwuznacznie na rycerski charakter tej siedziby i wiązać je można z właścicielami. O ich zamożności świadczy pośrednio szalka wagi służącej do odważania kruszców oraz fragmenty dość rzadkich w tych czasach naczyń szklanych. Na zajęcia czeladzi dworskiej wskazują pozostałości kuźni, półwytwory przedmiotów z rogu oraz narzędzia rolnicze – takie jak sierpy – czy stolarskie, jak świder czy topór.