Relacja z wydarzenia

„Rokitnikowa hałda”. Spotkanie z Dianą Lelonek.

Co mają wspólnego soki z rokitnika ze sztuką współczesną? W całość łączy je Diana Lelonek, artystka która w tym roku zdobyła „Paszport Polityki” w kategorii sztuki wizualne. Diana Lelonek jest absolwentką wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, doktorantką Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Podstawą jej działań jest fotografa, którą łączy z innymi mediami. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Fotografi w Lozannie oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Współpracuje z warszawską galerią lokal_30.
Główny temat jej prac to powiązania człowieka ze środowiskiem, to jak na siebie wpływają i jakie skutki niesie za sobą ta relacja. Motyw ten odnajdujemy zarówno w cyklu fotograficznym “Yesterday I met a really wild man” z 2015 roku jak i w późniejszych pracach. Bardzo ważny dla twórczości Diany Lelonek był projekt z pogranicza instalacji i bioartu „Zoe terapia” zrealizowany w Project Roomie CSW Zamek Ujazdowski. Najnowsza praca artystki to „Rokitnikowa Hałda” realizowana od 2018 roku w naszym regionie. dotycząca rekultywacji terenów po wielkopolskich kopalniach odkrywkowych.Nie tylko o znaczeniu tej pracy rozmawialiśmy podczas spotkania z artystką. Nasi goście byli ciekawi jak będzie rozwijał się ten projekt, dyskutowaliśmy również o przemianach przemysłowych, sprawiedliwej transformacji i zmianach środowiskowych. Następnie posadziliśmy sześć sadzonek rokitnika na terenie naszego muzealnego ogrodu.

Za zdjęcia dziękujemy Annie Pilarskiej z Portalu LM.pl