środa, 14 sierpnia, 2024

Od pierścionka żałobnego do naszyjnika Nawaho

W 2018 r. Muzeum Okręgowe w Koninie otrzymało dar od Pani Elli Laskowskiej. Składa się nań 150 sztuk biżuterii. Jej zróżnicowany charakter stał się inspiracją dla tytułu wystawy – „Od pierścionka żałobnego do naszyjnika Nawaho”.

Zasadniczą część zbioru stanowi polska biżuteria: zwłaszcza srebrne wyroby spółdzielni artystycznych z lat 70. XX w., takich jak Rytosztuka czy Orno. Dużą grupę stanowią ozdoby z bursztynu i jego imitacji. Licznie reprezentowane są wyroby rzemieślnicze z lat 80.

Najważniejszym dla konińskiej kolekcji nabytkiem jest ponad 20 sztuk biżuterii dziewiętnastowiecznej oraz 11 ozdób z 2 i 3 dekady XX w.

Wśród obiektów dziewiętnastowiecznych wyróżniają się ozdoby z granatami: naszyjnik, kolczyki i efektowna brosza. Szczególnie cennym uzupełnieniem konińskiej kolekcji są wyroby wykonane z inkrustowanego szylkretu.

Spośród dziesięciu pierścionków wyróżniają się angielskie pierścionki – siedemnastowieczny sentymentalny oraz żałobny z 1868 r.

Wśród ofiarowanych obiektów licznie reprezentowane są również wyroby z kości i korala. Nieco egzotycznym elementem uzupełniającym zbiór są dwa naszyjniki zakupione w rezerwacie Indian Nawaho.

Kolekcję można zobaczyć na wystawie stałej „Biżuteria i styl”.

Wystawa czynna do 30 kwietnia 2020 r.

ZAPRASZAMY!!!