czwartek, 25 lipca, 2024
Archiwum

Poprawiny! Finisaż wystawy „Cała jesteś w skowronkach…”

Suknia ślubna. Choć jest bohaterką jednej zaledwie nocy, potrafi kosztować tyle, co wielokrotność wypłaty. Choć jest teoretycznie tylko elementem garderoby, jej wartość emocjonalna jest tak duża, że przez wiele lat, a nawet dekad, trudno jest się z nią rozstać. Czy jednak sukienkę ślubną faktycznie można założyć tylko raz? W Muzeum Okręgowym w Koninie udowodnimy, że niekoniecznie.

Na bliższą znajomość z modą ślubną okresu PRL odwiedzający konińskie muzeum mieli ponad pół roku. Najpierw, w ramach wystawy Trendy w modzie ślubnej okresu PRL przybliżyliśmy najważniejsze nurty i tendencje, którym podlegały weselne kreacje w tamtym okresie. Od maja, w lokalnej odsłonie wystawy Cała jesteś w skowronkach… prezentujemy także weselne kreacje konińskich panien młodych, które sakramentalne „tak” powiedziały w okresie PRL. Teraz, gdy po kilku miesiącach obecności przyszedł czas rozstania z tą wyjątkową ekspozycją, chcemy pożegnać ją w równie wyjątkowy sposób.

W ramach finisażu wystawy, zatytułowanego przewrotnie Poprawiny, zaprosimy koninianki i koninian, by sami wystąpili w roli gwiazd tego wydarzenia. Zachęcamy, by na to wydarzenie mieszkanki i mieszkańcy Konina oraz wszyscy goście finisażu przyszli w swoich… ślubnych kreacjach – mówi Iga Janiszewska-Pawlak, koordynatorka akcji. – W ten symboliczny sposób wystawa dosłownie i w przenośni opuści salę ekspozycyjną. Ci, którym brakuje odwagi, by w piątkowy wieczór przywdziać ślubną suknię czy garnitur, mogą poprzestać na dodatkach lub przynieść ze sobą pamiątki z własnego wesela. Chcemy, by była to forma przygody i sentymentalnej podróży w przeszłość, nieważne, czy jest ona bardziej, czy mniej odległa – podkreśla Iga Pawlak. Na uczestników finisażu, którzy włączą się w ten wyjątkowy happening czekać będzie szereg niespodzianek i atrakcji.

Poprawiny! Finisaż wystawy Cała jesteś w skowronkach odbędzie się już 30 sierpnia (piątek) o godzinie 18:00 w budynku spichlerza i jego otoczeniu. Zapraszamy!