wtorek, 16 lipca, 2024
AktualnościRelacja z wydarzenia

Mały dworek na wielkim ekranie


Niecodziennych gości powitał w swoich progach muzealny dworek, mieszczący na co dzień stałą wystawę Dwór polski. Kilkunastoosobowa ekipa filmowa pod kierownictwem Krzysztofa Paluszyńskiego wypełniła tę spokojną zwykle przestrzeń radosnym ruchem i gwarem.

Wszystko to w ramach realizacji projektu filmowego pod roboczym tytułem Henryk Opieński – zapomniany artysta. Produkcja, utrzymana w konwencji fabularyzowanego dokumentu, ma przybliżyć sylwetkę polskiego kompozytora i dyrygenta, pedagoga i krytyka muzycznego oraz społecznika, Henryka Opieńskiego. Jak zwracają uwagę twórcy, celem filmu jest „przedstawienie sylwetki człowieka, który trwale zapisał się w polskiej kulturze, choć nie było mu dane zapisać się w naszej pamięci”. Projekt filmowy jest próbą przywrócenia Opieńskiemu należnego mu miejsca w świadomości, zgodnie z przekonaniem, że to właśnie postaci takie jak on – choć pozostające w cieniu wielkiej historii i pomnikowych postaci – aktywnie kształtowały obraz Polski w Europie, a w niepodległej ojczyźnie tworzyły podwaliny pod jej kulturowe dziedzictwo.

Kanwą i tkanką fabularną tej filmowej opowieści stały się listy, które Opieński wymieniał ze swoją narzeczoną, a później żoną, Anną Krzymuską. Wyłania się z nich pełny i barwny obraz ziemiaństwa i młodopolskiej bohemy oraz realiów, w jakich funkcjonowały.

Przez ekran, obok tytułowej postaci, przewija się szereg sław z artystycznego panteonu Polski: Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Władysław Żeleński. Film to również przyczynek do przypomnienia wielkiego mentora i przyjaciela Opieńskiego – Ignacego Paderewskiego.

W konińskim muzeum, we wnętrzach dworku, nagrano materiał w ramach pierwszego dnia zdjęciowego. Dokument powstaje według reżyserii i scenariusza Krzysztofa Paluszyńskiego. Premiera filmu zaplanowana jest na rok 2022.

Materiał zdjęciowy dzięki uprzejmości PFS PalFilmStudio.
Zdjęcia: Damian Fużyński.