wtorek, 16 lipca, 2024
Aktualności

Niezwykłe odkrycie w Domu Zemełki

 
W znanym każdemu mieszkańcowi Konina Domu Zemełki trwają prace remontowo-budowlane. Nadzór archeologiczny prowadzi Muzeum Okręgowe w Koninie. W jego trakcie dokonano ciekawego odkrycia…
 

Po skuciu tynków na korytarzu, na piętrze, ukazał się dziwny, niepasujący do otoczenia placek betonu. Po bliższym przyjrzeniu okazało się, że widnieje na nim odcisk prostokątnej, odlewanej w metalu, płyty z wizerunkiem głowy Józefa Piłsudskiego w okrągłym medalionie.
 
Wiadomo, że Marszałek J. Piłsudski przebywał w Koninie 10 lipca 1921 roku z okazji poświęcenia sztandaru 18. Pułku Piechoty. Po uroczystości udał się do gimnazjum, które mieściło się wówczas w Domu Zemełki, gdzie uczestniczył w poświęceniu kamiennej tablicy upamiętniającej ucznia Władysława Michalaka, który poległ w bitwie pod Oranami w 1920 roku.
Płyta, której ślady znaleziono podczas nadzoru w Domu Zemełki, została (wg doniesień „Głosu Konińskiego”) odsłonięta 19 marca 1931 roku z okazji kolejnych imienin Józefa Piłsudskiego. Przypuszczalnie miała upamiętnić 10. rocznicę jego pobytu w tej szkole. Obie tablice najprawdopodobniej zniszczyli Niemcy w 1939 roku, ale ślad pozostał tylko po jednej.
 
Wojewódzki Konserwator Zabytków wstępnie zdecydował, aby odcisk płyty pozostawić na miejscu jako pamiątkę historii.