AktualnościSpichlerzwernisaż

Do książek!

Z przyjemnością zapraszamy na wystawę, dzięki której pragniemy ukazać bogactwo i znaczenie ilustracji książkowej w sztuce oraz edukacji. Nasza ekspozycja stawia sobie za cel podkreślenie integralnego związku między rysunkiem a tekstem, który kształtuje naszą percepcję świata od najwcześniejszych lat życia. I to właśnie ilustracjom pojawiającym się w literaturze dedykowanej dzieciom poświęcona jest wystawa „Do książek!”. W zderzeniu z tymi obrazami, dzieci doświadczają pierwszych wrażeń estetycznych. Piękno rysunków i kolorów kształtuje ich gust artystyczny oraz uczy cenić różnorodność form i stylów. Z tego powodu ilustracje stanowią ważny element w rozwijaniu wrażliwości artystycznej od najwcześniejszych lat życia.

Dziedzina ta jest zatem bardzo ważnym aspektem sztuk plastycznych. Bardzo często ilustracje odnajdywane w publikacjach książkowych to pierwszy rodzaj sztuki, z którą się stykamy. Z jednej strony pomaga ona przyswoić treści pisane, wpływa na wyobraźnię, ale również kształtuje gust artystyczny i rozwija myślenie plastyczne. Twórczość ta umiejętnie łączy ze sobą dwie dziedziny: sztuki wizualne i literaturę, pokrewieństwo to pragniemy podkreślić na wystawie „Do książek!”. Nie tylko przyswojone na wczesnym etapie rozwoju teksty, baśnie i opowiadania zapadają nam w pamięć, kształtując sposób postrzegania świata i sprawując bardzo ważną rolę w edukacji małego człowieka. Obrazy skorelowane z opowieściami pełnią podobną misję. Rozbudzając wyobraźnię, towarzyszą nam w dalszej podróży przez życie. Z wielkim sentymentem sięgamy po stare wydawnictwa i tak dobrze znanych nam twórców. Z tych powodów wystawa „Do książek!” jest przeznaczona dla osób w każdym wieku, pełniąc przy tym różnorodne funkcje: edukacyjne i bazujące na przywiązaniu. Priorytetową rolę pełni pragnienie przedstawienia kunsztu artystycznego twórców zajmujących się ilustracją książkową oraz  zaakcentowanie wpływu ich pracy na kształtowanie wrażliwości społecznej. Eksponowane ilustracje zostały starannie wyselekcjonowane, aby ukazać różnorodność stylów i podejść artystycznych.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania fascynującego świata ilustracji książkowej na wystawie „Do książek!”. Niech ta podróż przez sztukę i literaturę dostarczy niezapomnianych wrażeń oraz otworzy drzwi do świata wyobraźni i wiedzy.

„Do książek!”

Jan Marcin Szancer,

Józef Wilkoń,

Anna Salamon,

Joanna Bartosik ,

Paulina Tarczewska.

Wernisaż: 15 grudnia, godz. 18.00.

Wystawa czynna do 30 marca 2024 r.