Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne

„Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne” to projekt, realizowany przez Muzeum Okręgowe w Koninie w ramach Programu rządowego Muzyczny Ślad, który obejmuje działania mające na celu promocję i popularyzację dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Celem projektu jest nagranie i wydanie publikacji audio, zawierającej tradycyjne pieśni żałobne, wykonywane niegdyś przez wiernych w czasie ceremonii pogrzebowych. Wybrane do nagrania pieśni pochodzą ze śpiewnika powstałego w latach przedwojennych, który został odnaleziony w miejscowości Drążno, na terenie powiatu konińskiego. Do płyty dołączona zostanie książeczka z tekstami, nutami i zdjęciami starego śpiewnika. Dodatkowo zostanie przygotowany zapis tekstowy i nutowy pieśni, który w formie elektronicznej będzie udostępniony na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Koninie. Wydarzeniem towarzyszącym będą warsztaty muzyczno-etnograficzne dla młodzieży z regionu konińskiego, przybliżające tematykę dawnych obrzędów pogrzebowych oraz treść i muzykę pieśni. Publikację będzie promował koncert, podczas którego zostaną wykonane wydane na płycie pieśni żałobne. W projekt została zaangażowana społeczność lokalna oraz Pan Dariusz Przybylski, organista, kompozytor oraz wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach  Programu rządowego Muzyczny ślad, którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy projektu: Gmina Krzymów, Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie.

Realizacja projektu jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Jeden komentarz do “Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne

Możliwość komentowania została wyłączona.