Uwaga: ta witryna zawiera system dostępności. Nacisnij Ctrl-F11, aby dostosować witrynę do osób niedowidzących korzystających z czytnika ekranowego; naciśnij Ctrl-F10, aby otworzyć menu dostępności.
czwartek, 3 kwietnia, 2025

Słuchowisko cz.2

Kolejne odcinki słuchowiska „Kartki z pamiętnika Karoliny Kamockiej”.

Jest to interesująca, jedyna w swoim rodzaju, niekonwencjonalna lekcja historii opowiedziana z perspektywy Karoliny Kamockiej. Jej zachowane zapiski stanowią osobisty, emocjonalny portret epoki, świadectwo czasów poprzedzających odzyskiwanie niepodległości przez Polskę. Znakomite uzupełnienie i materiał źródłowy do lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie.

  • Rekomendowany wiek uczestników: powyżej 16 lat.
  • Czas trwania zajęć – długość plików wynosi około 20 minut.

SŁOWNICZEK

1 lipiec 1918 – 27 lipiec 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Wędrówka polami, spotkanie z Tomkiem, codzienność, Zygmunt w Austrii, charakterystyka bolszewizmu, Benedyktynki w Posiłowie, zaręczyny Stasia.

31 lipiec 1918 – 1 wrzesień 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Podróż pociągiem do Krakowa, czuły list od Stasia, codzienność, hiszpańska choroba, ostatnie chwile życia cara, niefortunny wyjazd do Krakowa, list od przyszłej synowej, powtórny wyjazd do Krakowa i poznanie synowej.

2 wrzesień 1918 – 5 październik 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Nieszczęście Tadziów Kobylińskich, mili goście i narzeczona w Posiłowie, rzezie bolszewików, 14 punktów Wilsona.

12 październik 1918 – 21 październik 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Polska zjednoczona niepodległa – manifest Rady Regencyjnej, walka Polaków o oddanie władzy nad więziennictwem i notariatem, temat reformy agrarnej w prasie, niekończące się rekwizycje, trudności utworzenia rządu polskiego.

27 październik 1918 – 1 listopad 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

 Dwa dni w Krakowie, przewroty w państwach zaborczych, epidemia „hiszpanki”, artykuł „Pożegnanie”, przejęcie władzy przez organa polskie w Krakowie, Wilson o granicach Polski, tragedia ludności polskiej na Kresach.

3 listopad 1918 – 6 listopad 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Wycofywanie funkcjonariuszy austriackich, zabieranie Śląska przez Czechy, mord i pożoga we Lwowie oraz części Galicji wsch., odezwa Świeżyńskiego i dymisja Jego gabinetu, żądanie odbudowy Francji i Belgii.

8 listopad 1918 – listopad 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Zdzisław wstępuje do II Pułku Ułanów Legionów Polskich, utworzenie Dyrektoriatu przez stronnictwa lewicowe w celu powołania nowego rządu, napady i obrona, powstanie rządu narodowego w Lublinie, „składka” Antosia na cele partyjne, walka o ocalenie Lwowa, Niemcy przyjmują warunki Focha.

listopad 1918 – 16 listopad 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Warunki zawieszenia broni, detronizacja m.in. ucieczka cesarza Wilhelma, abdykacja cesarza Karola, odezwa Rady Regencyjnej oraz odezwa Piłsudskiego, rozbrajanie Niemców w Warszawie, epidemia hiszpanki, groza bandytyzmu, straszne wieści ze Lwowa, hasła antypolskie w Kielcach.

17 listopad 1918 – 27 listopad 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Banda Kozunia, rozwiązanie Rady Regencyjnej, Ignacy Daszyński prezydentem ministrów, napady bandyckie, dymisja Daszyńskiego, Moraczewski premierem, samozwańczy gabinet lubelski w rządzie, choroba śpiączki w Pawłowicach, chłopi zagarniają ziemię, odwiedzanie umarłych i chorych, „szeroki gest” Zdzisia.

1 grudzień 1918 – 5 grudzień 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Posłowie z Księstwa i Śląska w Warszawie, tortury polskich robotników w Niemczech, samotny grudniowy wieczór, bandyckie napady, Zdzisław w pułku ułanów.

6 grudzień 1918 – 8 grudzień 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Anarchia w kraju, bandytyzm na Wołyniu, pożoga, mordy i rabunki w Międzyrzeczu, zagłada na Litwie – palenie wszystkich polskich dworów, rozbicie bandy Kozunia.

9 grudzień 1918 – 16 grudzień 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Zygmunt wstępuje do wojska, bandyckie napady w okolicy, epidemia hiszpanki, kobieta w bolszewickiej Rosji – socjalizacja kobiet.

16 grudzień 1918 – 26 grudzień 1918 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Napady i morderstwa, otwarcie sejmu w poznańskiem, Wilson w Europie, strajki, projekt wyjazdu do Zakopanego, oszczerstwa żydowskie, mord we Lwowie, fart z krzyżykiem, list od Zygmunta, karta od Zdzisława, Wigilia B.N. 1918, pasterka.

28 grudzień 1918 – 1 styczeń 1919 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Trochę spokoju, gabinet Moraczewskiego, pogromy, nawoływanie do mordowania Polaków, Sylwester w Opatkowicach – droga powrotna, modlitwa, Sieroszewski o Piłsudskim.

2 styczeń 1919 – 12 styczeń 1919 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Triumf Paderewskiego, kasowanie tytułów, herbów, godności, list Zdzisława, ponowny projekt wyjazdu do Zakopanego i fiasko, epidemia tyfusu, groźne wieści ze Lwowa, bolszewicka ofensywa, zamach stanu w Warszawie.

13 styczeń 1919 – 21 styczeń 1919 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Wieści od synów – awans Zdzisława, ranny Antol, walka Zygmunta pod Czyżkami, różnorodność monety w Polsce – pierwsze polskie marki, rozmyślania o ludzkiej etyce, Ignacy Paderewski prezydentem ministrów – skład Jego gabinetu, usunięcie korony z polskiego orła przez rząd Tugutta, smutny telegram.

24 styczeń 1919 Odtwarzacz plików dźwiękowych

List od Zygmunta, przyjazd Zdzisława – opowiadania o walkach, wybory do sejmu, odwiedziny Antola w drodze do krakowskich koszar, relacje rannego Anola, urodzinowe refleksje.

6 luty 1919 Odtwarzacz plików dźwiękowych

Wieści o testamencie Kazia Tymowskiego, pierwsze posiedzenie sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, oczekiwanie … , smutne narzeczeństwo, bestialstwa Niemców w Księstwie, epidemia tyfusu, groza ruiny gospodarstwa.