piątek, 13 grudnia, 2024
Archiwum

„Rafał Olbiński. Malarstwo” finisaż i spotkanie z artystą.

Zapraszamy na piątkowe spotkanie z Rafałem Olbińskim. Będzie to również ostatnia szansa na zapoznanie się z wystawą na której prezentujemy malarski dorobek artysty. Spotkanie odbędzie się w piątek, 30 września o godz. 18.00 w zamkowej galerii.

Rafał Olbiński, ur. 1943 r. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od lat studenckich zajmował się grafiką i plakatem, uczestnicząc w wielu polskich i międzynarodowych wystawach. Był autorem oprawy graficznej magazynu „Jazz Forum”, projektował okładki płyt m.in. Krzysztofa Klenczona i Breakoutu. Od 1981 roku mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zadebiutował okładką do pisma „Psychology Today”. Współpracował z najbardziej prestiżowymi czasopismami amerykańskimi i europejskimi, takimi jak „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „The New York Times”, „Playboy”, „New Yorker”, „Der Spiegel”. Laureat nagrody za najbardziej pamiętny plakat w roku 1994 (International Oscar for the World’s Most Memorable Poster  „Prix Savignac” 1994) i nagrody czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację w tym samym roku. W 1995 roku wygrał konkurs na plakat „Nowy Jork – stolica świata”. W kolejnym roku został uhonorowany nagrodą Stephana Dahanosa za najlepszą pracę roku, natomiast w 2002 miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę „Premia Divina Giulia” za wybitny wkład do sztuki współczesnej.

Rafał Olbiński w malarstwie odsłania to, co na co dzień pozostaje ukryte przed naszymi oczami. Umiejętnie posługując się metaforą i czerpiąc z dorobku starych mistrzów, pokazuje widzowi prawdę o ludzkiej naturze. Swoją twórczość opiera na kontraście, jego obrazy „nie z tego świata”, często przedstawiające niemalże rajską scenerię – błękitne niebo, bujną roślinność, piękne kobiety, na pół mityczne zwierzęta – niosą w sobie niepokój. Olbiński w swojej twórczości zdecydował się podążać drogą nakreśloną przez artystów już przed wiekami. Zdecydowanie najlepiej czuje się on w stylistyce realistycznej/surrealistycznej, jednak w jego obrazach odnajdziemy również inspiracje twórczością starych mistrzów, takich jak Hieronim Bosch. Uproszczone formy i soczyste kolory składają się na charakterystyczny styl prac Rafała Olbińskiego.