Uwaga: ta witryna zawiera system dostępności. Nacisnij Ctrl-F11, aby dostosować witrynę do osób niedowidzących korzystających z czytnika ekranowego; naciśnij Ctrl-F10, aby otworzyć menu dostępności.
środa, 16 kwietnia, 2025
AktualnościImprezy plenerowe

PIKNIK JAPOŃSKI HANA MATSURI

PIKNIK JAPOŃSKI HANA MATSURI

4 maja (niedziela) 2025 r., godz. 12:00–18:00

Zapraszamy na japoński festiwal kwiatów!

Już od 2019 roku Muzeum Okręgowe w Koninie zabiera swoich gości w podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. W tym roku wydarzenie powraca w nowej odsłonie – Hana Matsuri, czyli „Święto Kwiatów”, inspirowane jednym z najbardziej barwnych i radosnych zwyczajów japońskich.

W Japonii matsuri to nie tylko festiwale – to żywa tradycja, świętowanie życia, pór roku i celebrowania natury. To czas radości, wspólnego jedzenia, kolorowych parad i muzyki. Japońskie święta łączą pokolenia i pozwalają zatrzymać się w zachwycie nad pięknem przemijającej chwili. W tym roku przygotowaliśmy dla Was wyjątkowe atrakcje – strefę piknikową, koncerty, pokazy, wystawy, warsztaty i spotkania – dla dzieci i dorosłych, miłośników Japonii i tych, którzy dopiero ją odkrywają!

Co na Was czeka podczas Hana Matsuri?

Wystawa „Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu”

Interaktywna i edukacyjna wystawa poświęcona jednemu z największych mistrzów japońskiego drzeworytu – Utagawie Hiroshigemu. Odkryj kulisy techniki ukiyo-e i zanurz się w poetyckim świecie widoków dawnego Edo (Tokio). 

Kuratorka: dr Natalia Buchta Stochel

Współorganizator: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Wystawa plenerowa „Matsuri” i spotkanie z Kasią Mochi

Zachwycające ilustracje do książki „Matsuri” autorstwa Ka Mochi – opowieści o japońskich świętach dla dzieci i dorosłych. Odkryj festiwale, których nie znajdziesz w europejskim kalendarzu: Święto Lalek, Święto Golasów czy Święto Latawców. Autorka, przez wiele lat mieszkająca w Japonii, podzieli się swoją wiedzą na temat fascynującej kultury Japonii podczas specjalnego spotkania autorskiego.

Współorganizator: Wydawnictwo Tatarak

 Yaki Kingu – kuchnia, pokaz i smak Japonii

Okonomiyaki, onigiri, kakigori – i mnóstwo opowieści!
Znane i lubiane małżeństwo Yumiko i Daniel ponownie odwiedzi Konin ze swoją mobilną kuchnią. Przez cały dzień będą serwować klasyczne dania uliczne, opowiadając o smakach Japonii. Dodatkowo przygotowali specjalny pokaz kulinarny poświęcony japońskim słodkościom – poznacie przepis na tradycyjny zapiekany deser, a zwycięzcy konkursu z Yumiko spróbują go jako pierwsi!

Chór Kameralny Hibike – koncert i spektakl

響け合唱団 to żeński zespół wokalny powstały z miłości do muzyki i Japonii. Na tegorocznym pikniku chór wystąpi z wyjątkowym koncertem – przygotowanym specjalnie na tę okazję – w którym usłyszymy utwory znane z anime. Będzie to muzyczna podróż w świat emocji, nostalgii i japońskiej popkultury.

Drugą częścią ich występu będzie spektakl dla dzieci pt. „O chłopcu, który lubił malować koty” – adaptacja klasycznej japońskiej baśni z XIX wieku. To historia o talencie, odwadze i podążaniu za marzeniami – opowieść o tym, że nawet najbardziej niezwykłe pasje mają swoją wartość. Dzieci zapraszamy z ich ulubioną kredką – będzie kolorowo i kreatywnie!

Klub Dalekowschodnich Sztuk Walki „Chi-Mei”

Pokazy dalekowschodnich sztuk walki to zawsze widowiskowe, a zarazem głęboko zakorzenione w filozofii prezentacje. Klub „Chi-Mei” z Konina, znany z promowania tradycyjnych form walki, przedstawi dwie unikalne demonstracje:

  • Oktawian Szubert (2 dan) wykona kata z kijem – sushi no kon – dynamiczny, rytmiczny układ wyobrażający walkę z wieloma przeciwnikami. To forma, która łączy technikę, precyzję i płynność ruchów.
  • Waldemar Krzyżanowski (7 dan) zaprezentuje kata seienchin, znane jako „cisza podczas burzy”. To forma nasycona spokojem i wewnętrzną siłą – przypomina o tym, że prawdziwa moc rodzi się z opanowania.

Szkoła Arakimunisairyu – Ogawa Dōjō

Soke Ogawa i Anna Ogawa wraz z uczniami przeniosą nas w świat tradycyjnej japońskiej szkoły walki Arakimunisairyu, której historia sięga ponad 400 lat wstecz. Ich program artystyczny to nie tylko pokaz technik walki, ale także opowieść o kulturze, filozofii i duchowości Japonii.

Hasłem przewodnim tegorocznego występu jest idiom 古今東西 Kokon Tozai” – czyli „od starożytności po dziś, we wszystkich miejscach”. To myśl o spotkaniu i przenikaniu kultur, o uniwersalnych wartościach przekraczających czas i przestrzeń.

W programie:

  • pokazy walki z kataną i włócznią,
  • prezentacja sztuki Senbu i Kenbu – taniec z mieczem,
  • melorecytacja shigin – tradycyjna poezja śpiewana, której mistrzem jest sam Soke Ogawa.

 

Projekt „NŌMIN” – Majówka z Reymontem

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie łączące polską literaturę ludową z japońską kulturą wydawniczą. Projekt „NŌMIN” to seria wydarzeń poświęconych japońskiemu wydaniu powieści „Chłopi” Władysława Reymonta, przygotowana przez Marię Strzelecką – autorkę bloga Varia Iaponica i Annę Ogawę ze Stowarzyszenia Arakimunisairyu Ogawa Dojo, tłumaczkę z języka japońskiego, we współpracy z ośrodkami kultury i nauki w Polsce. Podczas wykładu uczestnicy poznają fascynującą historię japońskiego przekładu dzieła – od unikalnej edycji z 1925 roku, przez korespondencję wydawniczą, po artykuły prasowe z Japonii i Brazylii. To spotkanie z nieznaną stroną recepcji polskiej literatury w Azji. Usłyszymy o ludziach, którzy odegrali kluczową rolę w tym kulturowym dialogu, m.in. o tłumaczu Asadorim Kato, artyście i filozofie hrabim Stefanie Łubieńskim, oraz o Stanisławie Patku, polskim dyplomacie w Tokio. Na zakończenie – wyjątkowa prezentacja fragmentu tomu „Jesień” z japońskiego wydania, odczytanego w dwóch językach – po japońsku i po polsku. To prawdziwa literacka podróż w czasie i przestrzeni – z chłopskiej wsi do tokijskich księgarni sprzed stu lat.

Piotr Milewski – spotkanie autorskie

Autor bestsellerów, dziennikarz, wykładowca, podróżnik. Przez dziewięć lat mieszkał w Japonii, gdzie uczył się, pracował i obserwował codzienność Kraju Kwitnącej Wiśni od środka – także od tej korporacyjnej strony. Znany z takich książek jak „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”, „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia”, „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat”, „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji” oraz najnowszej „Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta”. Czterokrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu literackiego „Książki”. Laureat nagrody magazynu National Geographic za najlepszą książkę roku. W swoich książkach dzieli się nie tylko opowieściami, ale i własnymi doświadczeniami życia między kulturami. Spotkanie to wyjątkowa okazja, by posłuchać o Japonii oczami kogoś, kto widział ją od środka – z bliska, przez lata. Milewski opowie o różnicach kulturowych, o codziennych zaskoczeniach, o pracy i marzeniach w zupełnie innym świecie. Wykłada w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

Wielkopolski Ośrodek Go

Go to więcej niż gra – to medytacja w ruchu. Na pozór prosta – czarne i białe kamienie na planszy – w rzeczywistości to jedna z najbardziej złożonych gier strategicznych świata.. Podczas warsztatów zanurzysz się w spokojny, pełen skupienia świat, gdzie każdy ruch ma znaczenie, a zwycięża ten, kto potrafi patrzeć szerzej i głębiej. Dla początkujących i zaawansowanych – bez względu na wiek!

Ścianka fotograficzna z kimonami (Studio FotoSypniewski)

Zrób sobie zdjęcie w autentycznym japońskim kimonie! Profesjonalna ścianka i stroje tradycyjne pozwolą przenieść się w czasie i przestrzeni – prosto do Kioto!

Porando Sushi Konin

Swoje stanowisko na naszym pikniku będzie miała również restauracja Porando Sushi Konin. Spróbujecie tu smaków kuchni azjatyckiej, a dokładniej sushi, które będzie można zabrać ze sobą i spróbować w domu lub podczas wydarzenia w strefie piknikowe.

Konkurs cosplay

Pokaż swoje alter ego! Jeśli kochasz anime, mangę, gry lub japońską popkulturę – cosplay to Twoja scena. Jury oceni nie tylko strój, ale też wierność postaci i kreatywność. Cenne nagrody czekają!

WARSZTATY (dla dzieci, młodzieży i dorosłych)

Origami – prowadzący Franciszek Ziemniczak. Młody mistrz składania papieru poprowadzi zajęcia z klasycznego i nowoczesnego origami. Tworzenie modeli dla początkujących i nie tylko!

Portrety w stylu mangi – prowadząca Paulina Tarczewska (Pracownia Czarny Jamnik) Naucz się rysować twarze i emocje jak w japońskich komiksach. Krok po kroku – od szkicu po wyrazisty portret!

Ilustracje kawaii i laleczka kokeshi – Dom Artystyczny Ewa Gaj. Urocze warsztaty pełne pastelowych barw i kreatywności. Stwórz własną laleczkę kokeshi, nadaj jej imię i osobowość.

Linoryt – warsztaty grafiki. Poznaj technikę druku wypukłego inspirowaną tradycyjnym japońskim drzeworytem. Własnoręcznie wykonasz odbitkę w duchu Edo!

Tworzenie wachlarzy japońskich. Od ozdobnych po symboliczne – własnoręcznie wykonasz wachlarz inspirowany historią i sztuką Japonii.

Maski Kitsune. Lisie duchy japońskiej mitologii – sprytne, figlarne, opiekuńcze. Poznaj ich symbolikę i stwórz własną maskę kitsune!

Warsztaty mangi – sztuka rysowania komiksu japońskiego. Poznaj zasady budowania postaci, emocji i kompozycji w stylu mangi. Praca z tuszem, stalówką, pędzlem – dla prawdziwych pasjonatów!

 

 

Całość wydarzenia otwarta jest dla wszystkich – rodzin z dziećmi, pasjonatów Japonii, artystów, fanów popkultury i ciekawych świata!

Nie zapomnij zabrać koca – widzimy się w strefie piknikowej!

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego