Otwarcie wystawy „Kolekcje. Obrazy ze zbiorów Walerii Gray”

Ekspozycja otwiera nowy cykl wystawienniczy pod wspólnym tytułem „Kolekcje”, w ramach którego prezentowane będą zbiory lokalnych kolekcjonerów.

Na pierwszej wystawie prezentujemy obrazy czołowych polskich malarzy XX wieku. Małym wyjątkiem, a zarazem wprowadzeniem do galerii, jest obraz Henryka Siemiradzkiego, wybitnego akademika. Na ekspozycji wyróżniają się liczne pejzaże autorstwa takich uznanych twórców, jak jeden z czołowych polskich kolorystów Czesław Rzepiński czy malarz sentymentalny Józef Graczyński. Natomiast „Pejzaż zimowy z Warszawy” Władysława Chmielińskiego to oddany z niezwykłą dbałością o szczegóły widok miasta pierwszej połowy ubiegłego wieku.   Interesująco prezentuje się zestawienie obrazów Tadeusza Rychtera i Bronisławy Rychter-Janowskiej, małżeństwa, nadające całości osobisty ton. Artysta maluje swoją ukochaną żonę podczas podróży poślubnej do Włoch. Przedstawia ją jako malarkę skupioną na pracy twórczej. Obrazy autorstwa Rychter-Janowskiej, przedstawiające pejzaże włoskie z podróży w te same miejsca, możemy również oglądać na wspomnianej wystawie. Wśród wymienionych twórców nie zabrakło również dwóch samouków; Wacława Kurka i Eugeniusza Brożka. Całość domykają prace współczesnego malarza Włodzimierza Bludnika.

Podczas  wernisażu  wystąpiło trio skrzypcowe w składzie Justyna Królik, Michalina Wiatrowska i Agnieszka Ziółkowska ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, które prowadzi Edyta Thiel.