Zakup audioprzewodników wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną

Zadanie realizowane od 22 kwietnia 2024 r. do 31 października 2024 r. z Programu Rządowego Infrastruktura kultury ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury polegać będzie na zakupie i instalacji audioprzewodników wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, z których korzystać będą zwiedzający posługujący się j. polskim i angielskim oraz zwiedzający ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym osoby z niepełnosprawnością. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności oferty kulturalnej naszej instytucji i likwidacji barier w trzech obszarach: widzenie, słyszenie oraz rozumienie. System audioprzewodników obejmować będzie zwiedzanie wystaw stałych znajdujących się w trzech obiektach Muzeum: Spichlerzu, Zamku i Dworku.

Dzięki nim możliwe będzie nie tylko zapewnienie prawidłowej orientacji w budynkach i płynne przejście pomiędzy salami, ale także bogatej i płynnej narracji spersonalizowanej do potrzeb zwiedzających. Audioprzewodniki będą spełniały oczekiwania różnych grup odbiorców, gdzie najliczniejszą z nich będą osoby polskojęzyczne. Poza tą główną grupą odbiorców dadzą one również możliwość komfortowego zwiedzania osobom obcojęzycznym oraz o specjalnych potrzebach edukacyjnych tj. osobom z dysfunkcją słuchu oraz wzroku. Zarówno dla jednych jak i dla drugich odbiorców kluczowe jest pełnowartościowe uczestnictwo w ścieżce zwiedzania i możliwość korzystania z każdej dostępnej na ekspozycji przestrzeni. Zastosowana technologia pozwoli na szczególne wsparcie dla każdej z grup. Odbiorcy z niepełnosprawnością wzroku będą mogli skorzystać ze ścieżki audiodeskrypcji, osoby niedosłyszące użyją pętli indukcyjnej, a osoby niesłyszące obejrzą na ekranie audioprzewodnika film z lektorem migowym. Planowany system będzie mógł być wykorzystany podczas zwiedzania indywidualnego oraz będzie posiadał możliwość przekonfigurowania na grupowy tryb pracy (przy użyciu tych samych odbiorników).

Wprowadzone do naszego Muzeum audioprzewodniki pozwolą zwiększyć efektywność działań naszej instytucji,  dostęp do naszej oferty kulturalnej podniosząc jednocześnie jej atrakcyjność. Stworzą optymalne warunki uczestnictwa w kulturze różnym grupom odbiorców, a przede wszystkim osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami, wpłyną na poprawę organizacji pracy muzeum oraz przyczynią się do rozwoju naszej instytucji nadając jej nowoczesny charakter.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.