Projekt zakłada zorganizowanie cyklu kreatywnych działań aktywizujących różne grupy wiekowe wokół wspólnego tematu. Zrealizowane zostaną cztery różne warsztaty, plener, dwie wystawy i spotkanie z gościem specjalnym podczas działania podsumowującego projekt.
Rodzaje proponowanych w projekcie działań edukacyjnych wychodzą poza standardową działalność naszej placówki, ale ich organizacja będzie miała duży wpływ na postrzeganie jej przez pryzmat interesującego, kreatywnego i atrakcyjnego miejsca. Miejsca, w którym można zdobywać nie tylko wiedzę dotyczącą historii czy sztuki, ale i samemu tworzyć, inspirować drugich, odkrywać swoje umiejętności i pasje oraz współdziałać z innymi.
Konkretne działania skierowane będą do poszczególnych grup wiekowych uwzględniając ich zainteresowania oraz percepcję przyswajania wiedzy i nabywania umiejętności.
Efektami naszego projektu będą: wystawa maskotek słonia, reportaż z warsztatów „Słoń w obiektywie” i spoty filmowe, gra planszowa, poplenerowa wystawa fotograficzna oraz spotkanie ze słynnym polskim paleontologiem. W rezultacie uczestnicy nabędą wiele artystycznych umiejętności tworzenia filmów, gier planszowych, maskotek szmacianych oraz zdjęć i ich obróbki, ale nie tylko. Wezmą udział w wystawach i prezentacjach swoich twórczych dokonań. Ponieważ wszystkie działania projektu będą miały charakter zespołowy, istotnym jego efektem będzie nabycie umiejętności pracy w grupie, współdziałania z rówieśnikami i integracja uczestników w poszczególnych przedziałach wiekowych. Natomiast wspólny temat, będący inspiracją dla każdej z grup, zintegruje wszystkich uczestników zadania, co będzie miało odzwierciedlenie w spotkaniu podsumowującym projekt. Wreszcie, ostatnim efektem uczestnictwa w projekcie będzie pogłębienie wiedzy uczestników o regionie konińskim, który splata się (z odchodzącą już do historii) kopalnią odkrywkową i naszym muzeum oraz poszerzenie świadomości dotyczącej regionalnych dóbr kultury.
Spotkanie dedykowane wszystkim uczestnikom projektu.
W jego ramach otworzymy wystawę poplenerową „By czas nie zaćmił”, zaprezentujemy materiały filmowe wyprodukowane przez nastolatków oraz grę planszową zaprojektowaną przez uczestników warsztatów „Muzealne planszówki”.
Warsztaty dedykowane są młodzieży szkół ponadpodstawowych i studentom z regionu konińskiego.
W działaniu dedykowane seniorom z nieformalnej grupy Laboratorium Dojrzałości działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z wystawą słonia leśnego Gosława – największego eksponatu naszego muzeum, a następnie zaprojektują i wykonają maskotkę słonia.
Podczas warsztatów uczestnicy przejdą przez cały cykl produkcji filmowej. Nauczą się jak rozpocząć pracę nad filmem, jak napisać scenariusz, zaplanować zdjęcia, poprawnie zrealizować ujęcia filmów, oświetlić plan, nagrać dźwięk i jak ciekawie zmontować zarejestrowany materiał filmowy.
Organizator:
Muzeum Okręgowe w Koninie
Partnerzy:
PAK KWB „Konin” S.A.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.