Uwaga: ta witryna zawiera system dostępności. Nacisnij Ctrl-F11, aby dostosować witrynę do osób niedowidzących korzystających z czytnika ekranowego; naciśnij Ctrl-F10, aby otworzyć menu dostępności.
czwartek, 3 kwietnia, 2025
AktualnościSpichlerz

Muzealne spotkanie z kulturą

Zapraszamy na kolejne „Muzealne spotkanie z kulturą”. Cykl wykładów z zakresu historii, sztuki, etnografii i archeologii, połączonych z twórczymi i inspirującymi dyskusjami skierowany jest do dojrzałej publiczności. Wykłady odbywają się regularnie, w każdą drugą środę miesiąca i mają formę swobodnych spotkań w towarzystwie kawy i ciastka.
 
Najbliższe spotkanie odbędzie się 9 kwietnia (środa) o godz. 17.00 w budynku spichlerza.
 
Wykład „Morasko – największy deszcz meteorytów żelaznych w Europie Środkowej” poprowadzi dr hab. Katarzyna Skolasińska, prof. UAM – wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w Instytucie Geologii.
 
W trakcie wykładu nasz gość przedstawi niezwykłą historię upadku meteorytu na teren obecnego Moraska, które miało miejsce około 5 tysięcy lat temu. W pasie od Suchego Lasu, przez Morasko, Radojewo po Umultowo, rozpadł się wchodzący w atmosferę meteoryt, pozostawiając po sobie tysiące fragmentów. To jedno z najważniejszych stanowisk meteorytowych w Europie Środkowej.
Poznamy historię największego znaleziska – fragmentu meteorytu „Memors” ważącego 261,2 kg oraz fragmentu o wadze 164 kg, znanego jako „Rudy”. Przypomniane zostaną także wydarzenia z 12 listopada 1914 roku, kiedy to odkryto pierwszy okaz meteorytu na Morasku, ważący 77,5 kg, podczas wykopów pod umocnienia wojskowe.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym fascynującym wykładzie, który pozwoli odkryć tajemnice tego wyjątkowego miejsca!
 

Terminy kolejnych spotkań:
14.05 
Początki miast na pograniczu Kujaw i wschodniej Wielkopolski (do schyłku XVI w.)     

Prof. Dariusz Karczewski

11.06  
„Świat nosorożca włochatego oczami paleontologa”

dr hab. Kamilla Pawłowska prof. UAM

Osoby odpowiedzialne za organizację spotkań:
Agnieszka Tomaszewska, Dział Naukowo-Oświatowy, tel. 63 242 75 99 wew. 11
Elżbieta Sztamblewska, Dział Etnograficzny, tel. 63 242 75 99 wew.32

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Wstęp wolny i bezpłatny.