Uwaga: ta witryna zawiera system dostępności. Nacisnij Ctrl-F11, aby dostosować witrynę do osób niedowidzących korzystających z czytnika ekranowego; naciśnij Ctrl-F10, aby otworzyć menu dostępności.
poniedziałek, 31 marca, 2025

Deklaracja dostępności

Dostępność strony internetowej Muzeum Okręgowego w Koninie

Muzeum Okręgowe w Koninie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. 

Deklaracja dostępności dotyczy strony https://muzeum.com.pl

  • Data publikacji strony internetowej: 2018-06-12
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2022-03-24

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

1. Brak możliwości zwiększenia interlinii oraz odstępów pomiędzy literami
2. Dokumenty udostępnione do pobrania są niedostępne cyfrowo
3. Obrazy nie posiadają podpisów i tekstów alternatywnych
4. W serwisie występują nadmierne linki.

Treści nieobjęte przepisami

• W części filmów nie ma napisów dla osób niesłyszących i Głuchych. Muzeum zmierza do poprawy tej kwestii dostępności.

Nadmierne koszty

• Wirtualny spacer nie jest dostępny cyfrowo.

Przygotowanie deklaracji dostępności

• Data sporządzenia deklaracji: 27.03.2021 r.
• Data ostatniego przeglądu deklaracji: 27.03.2024 r.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

• Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Agata Krawczyk, e-mail: agata.krawczyk@muzeum.com.pl lub telefonicznie 63 242 75 30.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

• swoje imię i nazwisko,
• swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
• dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
• opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub e-mailem do kierownictwa naszego muzeum:

• Elżbieta Barszcz – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie,
• Adres: ul. Muzealna 6, 62-505 Konin,
• E-mail: muzeum@muzeum.com.pl.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Muzeum Okręgowe w Koninie
Muzealna 6, 62-505 Konin

Dostępność parkingu

Przy głównym wejściu do Muzeum przy ul. Gotyckiej są dwa ogólnodostępne miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku prowadzą utwardzone dojścia.

Spichlerz

Główne wejście do Muzeum zlokalizowane jest od strony ul. Gotyckiej. Do budynku Spichlerza prowadzą schody z poręczą, przy których po prawej stronie zainstalowano platformę do wjazdu dla osób na wózkach. Aby wejść do budynku należy otworzyć ciężkie drzwi otwierające się na zewnątrz, a za nimi znajdują się szklane drzwi automatyczne.

Punkt Informacyjny oraz Kasa biletowa znajduje się w budynku Spichlerz po prawej stronie od wejścia głównego. Lada w punkcie informacyjnym jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Posiadamy ścieżki narracji PJM w audioprzewodnikach dla wystaw stałych w Spichlerzu, Zamku i Dworku, polski lektor migowy oraz ścieżki narracji z audiodeskrypcją- 40 sztuk oraz pętle indukcyjne – 5 sztuk.

Dostępność na wyższe kondygnacje 1-3 zapewnia winda, która jest zlokalizowana w holu głównym. Dla osób poruszających się na wózkach dostępny jest hol i wszystkie ekspozycje oraz sala edukacyjna na poddaszu. Na parterze znajduje się „pokój wyciszenia”, gdzie można znaleźć spokój i odprężenie. W pokoju tym znajduje się także przewijak dla dzieci. Między poszczególnymi salami nie ma progów czy nierówności poziomów. Korytarze oraz dojścia do eksponatów mają szerokość nie mniejszą niż 1,5 m.

Na parterze znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, brak w niej instalacji alarmowej. Przed toaletą znajdują się oszklone drzwi otwierające się na zewnątrz, jest możliwość pomocy osób obsługujących muzeum w ich otwarciu. Drzwi toalety otwierają się do wewnątrz., jest w niej zamontowany przewijak dla dzieci.

Dworek

Budynek jest częściowo przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy wejściu znajduje wysoki próg (16cm), gdzie w razie konieczności podstawiana jest przenośna rampa/podjazd dla wózków inwalidzkich. Możliwa jest pomoc asystenta lub pracownika Muzeum, którego można wezwać dzwonkiem. Na parterze znajduje się kredens, jadalnia, salon, gabinet, sypialnia. Między pokojami nie ma progów oraz nierówności poziomów. Pierwsze piętro jest niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Brak dostępnej toalety.

Ogród muzealny

Część alejek w ogrodzie muzealnym stanowi deptak wyłożony kostką brukową. Pozostała część nawierzchni alejek, które prowadzą do Zamku, budynku administracyjnego, Skansenu Etnograficznego oraz Dworku pokryta jest szutrem lub trawą, co stanowi duże utrudnienie dla osób poruszających się na wózkach. W ogrodzie muzealnym są wyznaczone miejsca do odpoczynku.

Skansen Etnograficzny

Znajduje się w ogrodzie muzealnym. Odtwarza tradycyjny wygląd wsi wielkopolskiej przełomu XIX – XX wieku. Tradycyjne budownictwo może stwarzać problemy dla osób z niepełnosprawnością ruchową (wysokie progi, wąskie drzwi, nierówna powierzchnia). Przed wejściem do Chałupy – kocie łby, pozostała nawierzchnia w Skansenie jest pokryta trawą. Przy Skansenie znajduje się toaleta dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Przy wejściu do toalety, po prawej stronie została zastosowana pochylnia niwelująca próg. Brak w niej instalacji alarmowej.

Budynki administracyjne

Budynki są nieprzystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynkach są wysokie progi, wąskie korytarze, strome schody. Brak dostępnej toalety.

Skansen Archeologiczny w Mrówkach

Mrówki, 62-550 Wilczyn

Jest to oddział Muzeum Okręgowego w Koninie. Miejsce zupełnie niedostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jest to ukryta w lesie na półwyspie Jeziora Kownackiego otoczona bagnami i dodatkowo fosą, trudno dostępna „fortalicja”, zwana w nomenklaturze archeologicznej „gródkiem stożkowatym”.

Do budynków można wejść z psem przewodnikiem i psem asystującym.

Na stronie internetowej www.muzeum.com.pl można znaleźć link do wirtualnego spaceru 3D, który umożliwia zwiedzanie niedostępnych architektonicznie budynków.

Wirtualny Spacer 3D w Muzeum Okręgowym w Koninie. Wystawy w Spichlerzu. – Skanowanie XYZ
Dostępność komunikacyjno-informacyjna

• Aktualny raport z zapewnienia dostępności dostępny na stronie bip@muzeum.com.pl