ALFRED WIERUSZ-KOWALSKI 1849-1915
Muzeum Okręgowe w Koninie oraz Fundacja im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego zapraszają do obejrzenia wyjątkowej wystawy plenerowej poświęconej jednemu z najwybitniejszych polskich malarzy XIX wieku.
Alfred Wierusz-Kowalski (1849–1915) był jednym z czołowych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej – zjawiska artystycznego związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Monachium, która od pierwszej połowy XIX wieku przyciągała młodych twórców z całej Europy, a szczególnie licznie z ziem polskich. W tym kosmopolitycznym, dynamicznie rozwijającym się środowisku kształcili się i działali m.in. Józef Brandt, Maksymilian i Aleksander Gierymscy, Władysław Czachórski, Julian Fałat, Leon Wyczółkowski oraz Olga Boznańska – późniejsza ikona polskiego modernizmu. Artyści związani z tym kręgiem tworzyli głównie w nurcie realizmu, podejmując tematykę historyczną, rodzajową i pejzażową, choć wielu z nich rozwijało zarazem własne, indywidualne stylistyki, nadając monachijskiemu środowisku wielowymiarowy charakter.
Wierusz-Kowalski cieszył się uznaniem zarówno wśród krytyków, jak i kolekcjonerów. Jego pozycja w monachijskim kręgu artystycznym była wyjątkowa – był nie tylko aktywnym uczestnikiem życia artystycznego, ale również honorowym profesorem tamtejszej Akademii, a jego dzieła zdobywały nagrody i rozgłos na międzynarodowych wystawach w Paryżu, Wiedniu, Berlinie czy Saint Louis. Dzisiaj możemy je znaleźć w kolekcjach największych muzeów świata.
Twórczość Wierusza-Kowalskiego to przede wszystkim nastrojowe sceny rodzajowe i pejzaże ukazujące życie kresowej wsi, zimowe podróże saniami oraz dramatyczne pościgi wilków. Jego obrazy zachwycają dynamiką, mistrzowskim oddaniem ruchu koni i niezwykłą grą światła. Motyw wilków atakujących podróżnych stał się jego artystycznym znakiem rozpoznawczym, a kompozycje z tym tematem do dziś cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów. Choć artysta na stałe mieszkał w Monachium, to ważnym miejscem w jego życiu stał się majątek w Mikorzynie, położony niedaleko Konina. W 1896 roku kupił tam ponad 600-hektarową posiadłość, która stała się jego azylem i rodzinnym gniazdem. Bywał tam regularnie, a wspomnienia związane z Mikorzynem często pojawiały się w jego listach. Niestety, majątek został utracony wraz z wybuchem II wojny światowej.
Wystawa w otwartej przestrzeni prezentuje reprodukcje najsłynniejszych obrazów, archiwalne fotografie oraz biograficzne teksty. Dzięki temu widzowie mogą w niekonwencjonalny sposób zgłębić twórczość artysty, poznając zarówno jego dorobek malarski, jak i historię życia. Uzupełnieniem tej narracji są obrazy bratanka malarza, Karola Wierusza-Kowalskiego, które można na co dzień podziwiać na stałej ekspozycji w dworku Muzeum Okręgowego w Koninie. Zapraszamy do odkrycia intrygującego świata malarza, który łączył akademicki kunszt z romantyczną wizją polskiej prowincji i dzikiej natury.
Wystawa jest dostępna do zwiedzania od kwietnia do września 2025 r.