Ferie Zimowe 2021
Lekcje online
„Secesja”. Lekcja online na podstawie zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Koninie
Subtelny koloryt, bogactwo roślinnych motywów oraz ozdobna linia to cechy charakterystyczne dla secesji. W naszym muzeum otworzyliśmy nową wystawę, na której można oglądać obiekty charakterystyczne dla tego stylu. Są to m.in. słynne szkła z wytwórni Emilla Gallé’a, meble, wyroby ze stopów cyny, biżuteria i przedmioty codziennego użytku. Ozdobą wystawy jest komplet mebli wiedeńskiej firmy Jacob & Josef Kohn. Eksponaty dobrane są tak, aby ilustrować jedno z podstawowych haseł secesji: „Działalność artystyczna powinna ogarnąć wszystko – od katedry do garnka z owsianką”.
Warsztaty plastyczne
Dzienniczek-muzealniczek
Cześć Wszystkim!
Mamy nadzieję, że jesteście wypoczęci i co najważniejsze – gotowi na kolejne muzealne zajęcia warsztatowe. Dzisiaj w ramach naszej lekcji praktycznej przyjrzymy się głównym cechom pamiętnika. Gdy już dowiemy się, czym ten przedmiot jest i na czym polega proces jego pisania, spróbujemy stworzyć swój własny i niepowtarzalny dziennik. Zaczynajmy!
Pamiętnikarstwem zbiorczo nazywamy różne aktywności związane z chronologicznym spisywaniem przebiegu zdarzeń, wspomnień, czy doświadczeń. Przywoływane w pamiętniku historie zwykle pisane są z perspektywy formy pierwszoosobowej. Dzięki temu cechą charakterystyczną pamiętnikarstwa jest zaznaczenie w opowieści swojego zdania, stanowiska, czy opinii. Bez wątpienia można twierdzić, że to właśnie dlatego mówi się o skrywaniu tajemnic zawartych w pamiętnikach. Nikt przecież nie chciałby, aby jego prywatne poglądy, które celowo zostały ulokowane w osobistym pamiętniku zostały upowszechnione.
Jednak warto przypomnieć, że pamiętniki nie muszą zawierać wyłącznie tekstów. Oprócz spisanej historii, pamiętniki mogą być dowolnie dekorowane oraz ilustrowane. Wszystko to w celu, by zarysowane zdarzenie było jeszcze bardziej wyraziste. By jeszcze bardziej przypominało o przeszłym doświadczeniu.
W celu przygotowania pamiętnika będą Wam potrzebne:
– 5 jasnych kartek o formacie A4
– 1 kolorowa kartka o formacie A4 i gramaturze 250g
– dziurkacz
– wstążka lub sznurek jutowy
– nożyce
– flamaster lub długopis
– fotografie Twoich ulubionych eksponatów muzealnych
– kolorowe taśmy
– kryształki samoprzylepne, suszone liście i kwiaty oraz inne, dowolne dekoracje
Krok 1: Rozpoczynając pracę nad pamiętnikiem, musimy pamiętać, że pamiętniki najczęściej konstruuje się w formie małej książki. Z tej przyczyny przygotuj sobie 5 jasnych kartek i jedną, grubszą kolorową. Każdą z nich zegnij na pół. Tym sposobem otrzymasz 10 stron pamiętnika i 2 strony okładki.
Krok 2: Kolejno, ułóż zagięte kartki jedną na drugiej, w taki sposób aby zagięcie kartek znajdowało się po jednej stronie. Pamiętaj o tym, aby najgrubsza kartka obejmowała wszystkie inne kartki.
Krok 3: Teraz, weź w dłoń dziurkacz. Od strony zagięcia kartek stwórz niewielkie otwory w papierze.
Krok 3: Nadszedł czas na przycięcie wstążki. Rozwiń wstążkę i utnij z niej 2 odcinki o długości około 15 centymetrów. Następnie, przewlecz każdy z odcinków przez stworzone przez Ciebie wcześniej otwory w papierze. Z uwagą zwiąż dwa końce w ten sposób, aby pojedyncze kartki utworzyły mały zeszyt.
Krok 4: Aby pamiętnik stał się prawdziwym pamiętnikiem należy go odpowiednio nazwać. Na pierwszej stronie będącej okładką zatytułuj swój dziennik. Dodatkowo, udekoruj okładkę lub coś na niej narysuj. Nie ograniczaj swojej twórczości i daj się ponieść kreatywności!
Krok 5: Na tym etapie przechodzimy do wnętrza pamiętnika. W górnej części strony rozpocznij spisywanie swojej magicznej wizyty w muzeum. Pamiętaj o opisaniu wszystkiego, o czym pamiętasz. Jeżeli jednak nie pamiętasz zbyt wiele – przybywamy z pomocą! W celu pobudzenia Twojej pamięci proponujemy serię pytań wspomagających:
– Jaki eksponat muzealny najbardziej Ci się spodobał? Jak on wyglądał i gdzie się znajdował?
– Jak wyglądało otoczenie muzeum?
– Jaka pora roku była wówczas obecna? Padał deszcz, czy świeciło słońce?
– Czy pamiętasz jakieś zapachy, które towarzyszyły Ci podczas wizyty w muzeum?
– Co było dla Ciebie najciekawsze?
– Czy czego się dowiedziałeś?
– Jak oceniasz tę wizytę w muzeum?
Krok 6: Gdy już napiszesz swój tekst, możesz zacząć dekorować wolną część strony. W tym celu użyj wydrukowanych zdjęć, suszonych liści, kwiatów oraz naklejek i taśm samoprzylepnych. To działanie pozwoli Ci stworzyć ogólny pejzaż doświadczenia, jakim była wizyta w muzeum. Dzięki niemu zachowasz pamięć o wizycie w muzeum na dłużej.
W czerwcu się okaże, co nam rok da w darze. Tworzenie kalendarza pogodowego.
Witajcie w ten cudowny, śnieżny poranek! Przed nami kolejny dzień ferii zimowych i następne warsztaty plastyczne. Tym razem stworzymy kalendarz pogodowy! Czy wiecie, że nazwa kalendarz pochodzi od rzymskiego słowa „kalendy” bądź, według innych źródeł, od łacińskiego callendarium. Za pomocą kalendarza odliczamy czas, dzieląc go na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody. Zapraszamy na nasze warsztaty, dzięki którym przygotujecie kolorowe kalendarze. Czy znacie jakieś przysłowia związane z porami roku?
Przygotujcie swoje stanowisko pracy. Będziecie potrzebować: nożyczki, kolorowa kartka z bloku technicznego formatu A3, dwustronna taśma piankowa, miniaturowe kolorowe klamerki, wydrukowane szablony, które pobierzecie z naszej strony internetowej Szablony wydrukowaliśmy na zwykłych kartkach A4 i zalaminowaliśmy, jeśli nie macie takich możliwości wydrukujcie je na kartkach A4 z bloku technicznego.
Wycinamy wszystkie elementy z szablonów.
Do poszczególnych elementów przyklejamy taśmę klejącą. Pamiętajcie aby doklejać kawałki tylko na środku, tak aby brzegi wszystkich części kalendarza pozostawały wolne.
Rozpoczynamy najprzyjemniejszą część pracy, czyli naklejanie! Jeśli będziecie postępować dokładnie tak jak my, wszystkie elementy zmieszczą się na kartce A3. Jeśli chcecie inaczej zagospodarować przestrzeń kalendarza, najlepiej zaplanujcie sobie pracę dokładając wszystkie części bez ich przyklejania, sprawdzając czy na pewno dla wszystkich starczy miejsca! My zaczynamy od doklejania cyferek dookoła strony. Każda cyfra to kolejny dzień miesiąca.
Teraz przyklejamy w rządku wszystkie dni tygodnia.
Kolejne miesiące przyklejamy na zakładkę.
Przyszła kolej na pory roku. Która z nich jest Waszą ulubioną?
Teraz doklejamy kafelki z różnymi stanami pogodowymi, a wśród nich: tęcza, słońce, burza, częściowe zachmurzenie, śnieg, zachmurzenie, deszcz, silny wiatr.
Teraz w ruch idą klamerki. Za ich pomocą zaznaczymy wszystkie informacji opisujące dzisiejszy dzień. Zaczynamy od środy. Wybraną klamerkę dopinamy do wybranego elementu kalendarza.
I tak zaznaczyliśmy, że dzisiaj jest 13 styczeń, środa, zima. Dzień jest pochmurny, ale za to cieszymy się śniegiem Gotowe. Macie przygotowany całoroczny kalendarz, codziennie zaznaczajcie dzień, porę roku i pogodę. Miłej zabawy!
Śladem skamieniałości.
Dzisiaj opowiadaliśmy Wam o skamieniałościach. Dowiedzieliście się między innymi czym one są, czym różnią się od skamielin, co to jest efekt Łazarza. Tych, którzy jeszcze nie zdążyli wysłuchać naszej bardzo ciekawej lekcji, pełnej fascynujących anegdotek odsyłamy do filmu. Znajdziecie go pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR0XynUdR7kdXK6MSdY8PybJHyzQTRgqtnW1tHxcrCMfv2sfmvIuJUpxiNw&v=I5qwFX8n2og&feature=youtu.be
Resztę zapraszamy na zajęcia plastyczne, podczas, których stworzycie własne skamieniałości!
Przygotujcie swoje stanowisko pracy. Będziecie potrzebować różnokolorową plasteliną, muszelek, szyszek.
\
Plastelinę podzielcie na połówki.
Z kawałków plasteliny ulepcie kulki jedno lub wielokolorowe.
Zaczynamy zabawę! W zależności od tego czy chcecie zrobić odcisk zewnętrznej czy wewnętrznej strony skorupki, plastelinę można nieco spłaszczyć.
Przyciskamy wierzch skorupki do plasteliny.
Możemy podziwiać piękne wzory, które muszelka pozostawia na plastelinie.
Tak samo odciskamy wnętrze muszelki.
Tworzy nam się powoli piękna kolekcja!
Ciekawe wzory powstają również dzięki szyszkom!
I tak stworzyliśmy piękną i unikatową kolekcje naszych własnych skamieniałości!
Lekcja online
Śladem skamieniałości.
Od łuczywa do lampy elektrycznej – historia oświetlenia.
Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób dawniej radzono sobie z rozświetlaniem ciemności? Zanim rozbłysła pierwsza żarówka, dzieje oświetlenia przeszły bardzo długą drogę. Udoskonalane przez stulecia metody oświetlenia, będące świadectwem rozwoju cywilizacyjnego, doprowadziły do tego, że dziś wystarczy naciśnięcie włącznika, aby światło rozjaśniło mroki nocy. I chociaż żyjemy w epoce elektryczności, w dobie halogenów i laserów, tęsknimy za blaskiem lampy płomieniowej. Zapraszamy do obejrzenia naszej lekcji lekcji online „Od łuczywa do lampy elektrycznej „na której prezentujemy krótką historię oświetlenia.
Od łuczywa do lampy elektrycznej – historia oświetlenia.
Warsztaty zimowe
Stwórz własne dzieło sztuki
Witamy Was serdecznie w ten cudowny, śnieżny poranek! Na dzisiejszych warsztatach plastycznych stworzymy własne dzieło sztuki. Co odróżnia je od zwykłych przedmiotów? Dzieło sztuki to wytwór artystyczny, który może charakteryzować się wyjątkowym pięknem. Artysta za jego pomocą stara się przekazać obraz rzeczywistości, otaczającego go świata, lub własne myśli. Dzieło sztuki może zostać stworzone pod wpływem silnych emocji lub być wynikiem długiego namysłu. Za jego pomocą można uczyć, a nawet wychowywać! Oczywiście nie ma dzieła sztuki bez człowieka, czyli artysty o szczególnej wrażliwości. Dzisiaj wszyscy wcielimy się w rolę artystów i stworzymy dzieła sztuki zainspirowane naszymi zbiorami. Możecie użyć przygotowanych przez nas szablonów.
Przygotowaliśmy dla Was trzy szablony. Możecie wydrukować je wszystkie. Mu dzisiaj będziemy pracować na ilustracji przedstawiającej lampę naftową.
Przygotujcie swoje stanowisko pracy. Prócz wydrukowanego szablonu będą Wam potrzebne: Kolorowe kartki lub wycinanki, klej, nożyczki, kredki, ozdobne naklejki, brokat. Nie musicie wykorzystywać wszystkich materiałów plastycznych.
Zaczynami od wyboru kolorów, którymi będziemy ozdabiać kartkę, Przygotowujemy wydzierankę. Którą wypełnimy poszczególne elementy.
Przyklejamy małe fragmenty kolorowych kartek w odpowiednie miejsca.
Naklejane na siebie fragmenty kartek tworzą bardzo interesującą strukturę naszego dzieła sztuki! Niektóre elementy zamalowujemy za pomocą kredek
Płomień tworzymy za pomocą złotego brokatu, który przyklejamy do kartki. Bardzo ładnie się mieni i tworzy ciekawy efekt.
Przyklejamy ozdobne naklejki na tło
Za pomocą kolorowych pasków tworzymy ramkę.
Gotowe! Ozdobna wstążka posłużyła nam za uchwyt dla naszego obrazu. Teraz możemy stworzyć własną galerię sztuki!
Jak zostać królem
Drogie feriowiczki i Drodzy feriowicze! Jak mija Wam trzeci dzień ferii zimowych? Mamy nadzieję, że odpoczynek od codziennych obowiązków szkolnych motywuje Was do podjęcia drobnych, lecz niezwykle ciekawych działań plastycznych. Jeżeli tak, pragniemy Was dzisiaj oczarować muzealnymi warsztatami Jak zostać królem. Kto ciekaw, czego będą one dotyczyły?
Jak dobrze Wiecie, dzisiaj obchodzone jest Święto Objawienia Pańskiego nazywane potocznie Świętem Trzech Króli. Od wielu, wielu lat to właśnie w tym dniu w kościołach katolickich święci się kredę, kadzidło i wodę, którą następnie wierni zabierają ze sobą do domów. Natomiast w tradycji ludowej dzień ten kończył okres Szczodrych Godów – słowiańskiego święta celebrującego triumf słońca nad ciemnością.
Co ciekawe, najbardziej znanym zwyczajem związanym ze Świętem Trzech Króli jest utworzenie radosnego Orszaku Trzech Króli, które dzisiaj nierzadko nazywane jest ulicznymi jasełkami. Zadaniem uczestników biorących udział w tym ciekawym wydarzeniu jest głośne kolędowanie, życzenie pomyślności w nowym roku oraz przebranie. Dlatego właśnie, z racji owego przebrania, dzisiaj proponujemy Wam warsztaty, dzięki którym stworzycie swoją własną złotą koronę Króla! Gotowi? Zaczynamy!
Do przygotowania korony będą Wam potrzebne:
– dwie, złote kartki dekoracyjne (format A4, najlepiej o gramaturze 160g lub 250g)
– jedna, czerwona kartka ozdobna (my wybraliśmy kartkę brokatową 250g o formacie A4)
– różnokolorowe kryształki samoprzylepne
– taśma samoprzylepna
– ołówek
– klej i nożyczki
(Krok 1) By stworzyć przestrzenną formę korony należy w pierwszym kroku rozrysować jej podstawowy kształt. My w tym celu naszkicowaliśmy na jednej ze złotych kartek pięć wierzchołków. Jeżeli masz ochotę, możesz powtórzyć zaproponowany przez nas kształt. Jeżeli jednak pragniesz narysować inną linię, nie krępuj się!
(Krok 2) Kolejno, naszkicowany zarys wycięliśmy. Dzięki tej czynności, zyskujemy pierwszą część korony.
(Krok 3 ) W celu uzyskania drugiej połowy korony należy na drugiej kartce odrysować wcześniej narysowany kształt wierzchołków. Następnie, narysowany kształt można uważnie wyciąć.
(Krok 4) Przechodzimy do dekoracji! Na tym etapie będziemy wycinali ozdoby, na pewno uatrakcyjnią Waszą koronę. W tym celu, proponujemy Wam narysowanie na brokatowej kartce niewielkich okręgów. Warto przygotować tyle kółeczek, ile wierzchołków, by potem z łatwością je wyciąć i przykleić w najwyższych punktach korony.
(Krok 5) Nadszedł czas na kreatywne przyklejanie kolorowych kryształków i naklejek samoprzylepnych. Nie krępujcie się, niechaj poniesie Was wyobraźnia!
(Krok 6) Teraz, z jednej strony, na krawędziach wyłącznie jednej części korony naklejcie pasek taśmy samoprzylepnej. To subtelne działanie pozwoli na sklejenie korony.
(Krok 7) Na tym etapie sklejamy krawędzie korony. Dzięki temu, płaski kształt korony stanie się obiektem przestrzennym
(Krok 8) Tadam! Korona skończona. Teraz tylko wystarczy założyć ją na głowę i poczuć się jak prawdziwy Król lub Królowa! Radosnego kolędowania!
Warsztaty plastyczne „Pozdrowienia z ferii”
Dzisiaj rozpoczynamy nasze ferie zimowe online! Pierwszego dnia przygotujemy wspólnie kartkę pocztową, dzięki której będziecie mogli przesłać pozdrowienia. Czy wiecie, że historia kartki pocztowej liczy sobie przeszło 140 lat? Na początku koncepcja ta została odrzucona, ponieważ uważano ją za zbyt śmiałą, a wręcz nieprzyzwoitą! Po pewnym czasie widokówka zagościła na stałe na szlakach pocztowych i w naszych domach. W Polsce początkowo mówiono na nią „odkrytka”. Zmieniło się to dopiero po ogłoszeniu konkursu na nową nazwę. Wygrał go Henryk Sienkiewicz proponując tak dobrze znaną nam dziś pocztówkę. Zapraszamy zatem do przygotowania własnych kart pocztowych!
Najpierw przygotujcie swoje stanowisko pracy, będzie nam potrzebna kartka z bloku technicznego, nożyczki, linijka, czarny pisak bądź długopis, klej, bibuła lub wycinanki.
My posiadamy gotowe, puste pocztówki. Wy możecie przygotować własne wycinając je z kartki bloku technicznego. Przypominamy, że klasyczna pocztówka ma wymiary 10,5×14,8 cm, czyli odpowiada rozmiarowi A6. Możecie jednak przygotować kartkę w innych, niestandardowych wymiarach. Zaznaczcie za pomocą pisaka miejsce na adres oraz na pozdrowienia.
Teraz możemy przystąpić do projektowania pocztówki! Zastanówcie się, co ma się na niej znaleźć? My wybraliśmy zimowy pejzaż, jednak możecie pomyśleć o czymś, co kojarzy się konkretnie z Waszymi feriami. Możecie też zaprojektować pocztówkę z ferii Waszych marzeń. Może pragniecie wyjechać do ciepłego kraju i odpoczywać na plaży? Nasza pocztówka będzie wyklejanką z bibuły. Możecie swoje przygotować w ten sam sposób, lub skorzystać dodatkowo z wycinanek. Na początku obcinamy paski z bibuły.
Teraz nanosimy nasz projekt na kartkę. Wystarczy zaznaczyć same kontury. Nie bójcie się rysować pisakiem, możecie nawet się pomylić. Bibuła zasłoni całkowicie rysunek.
Z odciętych pasków bibuły formujemy kuleczki w różnych rozmiarach. Posłużą nam do wypełniania powierzchni naszej kartki.
Wyklejamy kolejne części kartki, różne wielkości kuleczek z bibuły sprawiają, że kartka wygląda ciekawiej.
Tło wyklejamy za pomocą fragmentów niebieskiej bibuły. Jej pomarszczona faktura nadaje pejzażowi dynamizmu.
Gałęzie naszego drzewa również formujemy zupełnie inaczej. To sprawia, że pocztówka wygląda o wiele ciekawiej!
Nie zapomnijcie zaadresować swojej kartki!
Gotowe! Musicie przyznać, że własnoręcznie wykonane pocztówki mają szczególny urok!