AktualnościO muzeum

„Katalog zbioru biżuterii Muzeum Okręgowego w Koninie”

Zapraszamy do zakupu długo oczekiwanego wydawnictwa: Katalogu zbioru biżuterii Muzeum Okręgowego w Koninie.

To obszerne, zajmujące opracowanie obejmuje pozostające w zbiorach MOK ozdoby z okresu od końca XVI w. do roku 1945; to ponad 400 pozycji katalogowych usystematyzowanych według czterech kategorii: Biżuteria sentymentalna, Od XVI do końca I połowy XIX w., II połowa XIX w. i Między secesją a art déco. Rzetelnie opracowane merytorycznie, uzupełnione fotografiami oraz opisami cech probierczych katalogowanych przedmiotów, wydawnictwo to inspirująca i ciekawa propozycja nie tylko dla muzealników, antykwarystów czy osób zawodowo zajmujących się biżuterią, ale dla każdego, kto interesuje się jubilerstwem czy po prostu kocha piękno i historię, zamknięte w formach jubilerskich.

Biżuteria jest jedną z czołowych atrakcji konińskiego muzeum. Trzon tej gromadzonej od 1975 roku kolekcji stanowi zespół biżuterii dziewiętnastowiecznej, niemal w pełni obrazujący charakterystyczne zjawiska i problemy dotyczące ozdób tego okresu: techniki złotnicze, popularne materiały oraz zmieniające się style i mody. Kolekcję uzupełniają wyroby starsze, z XVII i XVIII w., pochodzące z okresu międzywojennego oraz zespół biżuterii sentymentalnej oraz patriotycznej. Od 2007 r. kolekcja prezentowana jest na stałej ekspozycji w zamku w Koninie-Gosławicach.

Wydanie katalogu wsparli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miejski w Koninie oraz Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich.

Katalog  w cenie 129 zł można kupić w sklepie muzealnym: tel. 63 242 75 30 wew. 38 lub email: sklepik@muzeum.com.pl.