ArchiwumZamek

„Polski pieniądz papierowy”

Zapraszamy na wystawę „Polski pieniądz papierowy”, na której zostanie zaprezentowana kolekcja banknotów emitowanych na ziemiach polskich w okresie od roku 1794 do roku 1948. Na ekspozycji będzie można zobaczyć:

1. Pierwsze polskie banknoty drukowane w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r.
  2. Banknoty Księstwa Warszawskiego emitowane w 1810 r.
  3. Banknot Królestwa Polskiego emitowany przez Bank Polski w okresie Powstania Listopadowego.
  4. Banknoty z okresu I wojny światowej emitowane dla tzw. Gubernatorstwa Warszawskiego i dla ziem wschodnich  Ober-Ost.
  5. Banknoty markowe i złotowe w odrodzonej Rzeczypospolitej.
  6. Banknoty okupacyjne władz niemieckich dla Generalnego Gubernatorstwa Polski i nie wprowadzone do obiegu banknoty Banku Polskiego na emigracji.
  7. Banknoty Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej z lat 1944 -1948.

Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Okręgowego w Koninie.

Wystawa czynna do 30 kwietnia 2020 r.