PRZEPRASZAMY ZA NIEDOGODNOŚCI, PRÓBUJEMY ZMIENIĆ ŚWIAT

Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza na wernisaż:  9 listopada godz. 18.00

PRZEPRASZAMY ZA NIEDOGODNOŚCI, PRÓBUJEMY ZMIENIĆ ŚWIAT

Polska biżuteria patriotyczna – utrwalone w tradycji i narodowej wyobraźni przedmioty opowiadające historię naszego kraju. Wielokrotnie prezentowana, analizowana i omawiana; wydawałoby się, że już nic nowego nie da się o niej powiedzieć. Spróbujmy jednak.
Tytuł wystawy został zapożyczony właśnie od jednego z takich ruchów protestacyjnych. Hasło „PRZEPRASZAMY ZA NIEDOGODNOŚCI, PRÓBUJEMY ZMIENIĆ ŚWIAT” (Sorry for the inconvenience we are trying to change the World) pojawiło się w Internecie najprawdopodobniej podczas fali demonstracji Occupy Wall Street rozpoczętych 17 września 2011 r.
Hasło to wydało się nam niezwykle trafne: w skrótowej formie, rzeczowo a przy tym z charakterystyczną dla memów celnością streszcza opowieść, którą zamierzamy Państwu przedstawić. Opowieść o społecznej aktywności, obywatelskim zaangażowaniu w sprawy i problemy kraju oraz świata, w którym przyszło nam żyć. Tytułowe hasło idealnie oddaje istotę zarówno współczesnych jak i dawnych wydarzeń, bo czymże jak nie próbą zmieniania świata były manifestacje i żałoba narodowa w Polsce 1861 roku, marsze sufrażystek czy pomarańczowa rewolucja na Ukrainie? Wielu z tych działań towarzyszyły drobne, niepozorne przedmioty noszone na znak uczestnictwa i poparcia – zwane biżuterią patriotyczną.

Kurator wystawy: Małgorzata Szuman – Gorczyca

Grupy zorganizowane zapraszamy na lekcje muzealną pt: „Polskie barwy narodowe”