środa, 16 października, 2024
AktualnościWystawy czasowe

Nie tylko polska biżuteria patriotyczna

Zapraszamy do zapoznania się z naszą wystawą czasową „Nie tylko polska biżuteria patriotyczna”, którą znajdziecie w przestrzeni stałej wystawy poświęconej biżuterii i modzie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych ozdób zasadniczą funkcją biżuterii patriotycznej nie jest zdobienie, ale przekaz określonych treści. W tym celu, w manifestacyjny sposób posługuje się ona ostentacyjnie surowym materiałem i formą. Za pomocą ograniczonego zespołu symboli oraz dostosowanych do okoliczności inskrypcji przekazuje treści, które określamy jako patriotyczne. Są to, na ogół, wyroby tanie, produkowane w dużych ilościach. Poprzez masowe ich noszenie, indywidualne, jednostkowe postawy nabierają szerszego, społecznego wymiaru.
Biżuteria patriotyczna pojawia się zawsze w momentach kluczowych dla historii państw i narodów: zagrożenia bytu państwowego, zmiany ustroju, walki o utrzymanie tożsamości narodowej, etc.
Wykazuje wiele podobieństw formalnych, ten sam zakres treści i podobny zestaw znaków i symboli służących do ich przekazania. Jest uniwersalnym zjawiskiem występującym w kulturze zachodniej, z różnym nasileniem, od wieku XVI do dzisiaj.