40 OdSłoń Gosława

Projekt 40 OdSłoń Gosława to cykl wydarzeń związanych z 40 rocznicą znalezienia na odkrywce „Jóźwin” KWB Konin szkieletu słonia leśnego Palaeoloxodon antiquus, który żył na terenie Europy w interglacjale eemskim (132–115 tys. lat temu). Znalezisko to stanowi unikat w skali kraju. Na terenie Polski znaleziono tylko trzy szkielety przedstawiciela tego gatunku z czego najbardziej kompletny to ten eksponowany w konińskim muzeum.

W ramach obchodów przewidziany jest piknik paleontologiczny pod hasłem „Nie tylko dinozaury – słoń leśny i zwierzęta plejstocenu” z udziałem naukowców z Zakładu PaleozoologIi z Uniwersytetu Wrocławskiego. 23 czerwca 2024 roku, zaplanowany został rajd rowerowy szlakiem słonia leśnego we współpracy z PTTK CiKLO Konin. Trasa rajdu prowadzić będzie od Malty kleczewskiej – miejsce znalezienia szkieletu, do Muzeum Okręgowego w Koninie. W ramach Światowego Dnia Słonia obchodzonego 12 sierpnia zaplanowano warsztaty edukacyjne dla dzieci, oraz wykład o współcześnie żyjących gatunkach słoni i ich zagrożeniu wyginięciem. Pod koniec września na zakończenie obchodów realizowany będzie we współpracy z PTTK spacerek po zdrowie pod nazwą „Wędrówka ze Słoniem”.

Wydarzenia realizowane w ramach dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Departament Kultury.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego