czwartek, 25 lipca, 2024
AktualnościImprezy pleneroweSkansenWarsztaty

Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń

Muzeum Okręgowe w Koninie co roku włącza się w Europejskie Dni Dziedzictwa – wydarzenie, które od 30 lat gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. Celem wydarzenia jest promocja dóbr kultury pośród lokalnych społeczności oraz zbliżenie do siebie jego organizatorów na poziomie lokalnym oraz międzynarodowym.

Tegoroczną, 31. edycję #EDD w Polsce, obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” podkreślając w ten sposób istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wybór tej właśnie dziedziny związany jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Na Europejskie Dni Dziedzictwa w naszym muzeum zapraszamy 17 września br. o godz. 14.00.  Zaprezentujemy wyjątkowy przejaw dziedzictwa niematerialnego jakim są dawne zabawy i tradycyjne gry, które niegdyś, nie tylko rozwijały motorykę czy widzenie przestrzenne dzieci, ale też integrowały społeczeństwa, uczyły strategii.  Wielu z nas pamięta grę w „Klipę”, „Chłopa”, „Dwa ognie” czy „Klasy”… i do tych zabaw powrócimy, ale… Pokażemy także tradycyjne gry z różnych zakątków Europy: KUBB – grę, pochodzącą z czasów Wikingów (IX-XI w.), KROKIET – dawną grę dworską z późnego średniowiecza, BOCCIA – znaną od średniowiecza, uprawianą przez legiony rzymskie, taktyczną grę rzutną, KRĘGLE FIŃSKIE– wywodzące się ze średniowiecznych gier fińskich.

Ponadto, tego dnia będzie można wysłuchać wykładu dotyczącego historii i tradycji hafciarskiej pt. „Haft Wielkopolski i Ukraiński”, obejrzeć pokazy tkactwa i mistrza tradycji plecionkarskiej oraz zwiedzić wystawę „70 lat oddziału PTTK w Koninie”. I… jak to w starym polskim zwyczaju bywało, naszych gości podejmiemy poczęstunkiem – tradycyjnym polskim jadłem, przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kraśnicy.

Zapraszamy do skansenu etnograficznego, 17 września, od godz. 14.00

Program:

14.00 – Otwarcie wystawy czasowej „70 lat Oddziału PTTK w Koninie” – budynek spichlerza I piętro

14.30 – 18.00 – Gry tradycyjne – Bartosz Prabucki „Inspirowany sportem”

15.00 – Wykład „Haft Wielkopolski i Ukraiński” – Elżbieta Sztamblewska i Olesia Diadechko

14.00-18.00 – pokazy tkactwa – Ana Dolata

                       – pokaz mistrza plecionkarstwa – Dariusz Augustyn

                      – stoisko PTTK Konin

                      – stoisko CiT Konin

                      – Koło Gospodyń Wiejskich z Kraśnicy