czwartek, 23 maja, 2024
AktualnościRelacja z wydarzeniaSpichlerz

Wernisaż pełen uniesień

W centrum jego zainteresowania jest kolor i powietrze. Mówi o sobie, że miesza kolory tak, by żółty był bardziej żółty, a niebieski prawdziwie niebieski. Dlatego zetknięcie z jego twórczością – witalną, czystą, dźwięczącą i rozwibrowaną intensywnością barw – to zanurzenie w pełnej radości afirmacji życia. Jacek Łydżba, bo to o częstochowskim artyście mowa, otworzył w muzeum swoją pierwszą od początku pandemii wystawę. Uwolniłem się z pracowni, uwolniłem obrazy. To niezwykłe – mówił malarz na wernisażu, który odbył się w czwartek, 24 lutego, w muzealnym spichlerzu.

Dominantą malarstwa Jacka Łydżby jest kolor, ale jego twórczość ma również innego, równie istotnego, bohatera. Jest nim żywioł powietrza. Obecny jest na jego płótnach jako pierwszoplanowy lub subtelny motyw, ale obecny jest zawsze: niesie balony i samoloty po błękitnym niebie, rozpędza żaglówki, nadaje pęd dziewczynie na huśtawce, jest w skrzydłach aniołów i w rozwianej sukni kobiety. Nawet pozornie mocno stojąca na ziemi dziewczyna z karabinem wygląda jednocześnie, jakby lewitowała. Kiedy zrezygnowałem z malowania cienia, postaci wystrzeliły w niebo – mówił na wernisażu artysta. Pozbawione cienia, który zakotwicza je w rzeczywistości, oblane intensywnym kolorem, kreacje Łydżby zyskują baśniową poetykę, która sytuuje się na styku realności i fantazji.

Na czwartkowym wernisażu pojawiło się wielu mieszkańców Konina. Każdy miał możliwość zdobycia osobistego wpisu do zakupionego katalogu wystawy.

Zdjęcia: Wojciech Ziemski

Wystawa dostępna jest do 19 czerwca 2022 r.

Katalog w cenie 20 zł jest do nabycia w muzealnym sklepie.