sobota, 13 kwietnia, 2024
Archiwum

„Utracone oblicza” wokół muzeum


Jan Matejko, Raphael Santi czy Aleksander Gierymski to artyści, których reprodukowane prace można podziwiać w otoczeniu Muzeum Okręgowego w Koninie. Wystawa plenerowa „Utracone oblicza”, prezentująca wizerunki obrazów – portretów, które wskutek II wojny światowej zaginęły z polskich muzeów i kolekcji, trafiła właśnie do Konina.

Wystawa, której organizatorem jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przypomina, że podczas II wojny światowej wiele dzieł sztuki, cennych archiwaliów i woluminów zostało zagrabionych lub zniszczonych. Mimo trwających do dziś poszukiwań, ogromnej liczby z nich ciągle nie udało się odnaleźć. „Utracone oblicza” pokazują tylko cząstkę polskich strat wojennych. Są to wybrane portrety autorstwa wybitnych artystów – Konrada Krzyżanowskiego, Annibale Carracciego czy Lovisa Corintha oraz dzieła mniej znanych twórców. Przed wojną znajdowały się one w największych polskich kolekcjach, których sukcesorami są m.in. Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu. Wojenne, burzliwe dzieje polskiej sztuki mają też swój koniński kontekst, choć ten akurat zwieńczony jest happy endem – zdeponowany i zabezpieczony w skrzyni nr 1 w gmachu warszawskiej Zachęty, wojnę przetrwał pochodzący z 1857 roku „Portret dziewczynki” pędzla Jana Matejki, który od 1985 roku stanowi część kolekcji sztuki Muzeum Okręgowego w Koninie.

Ekspozycja z założenia ma być dostępna dla możliwie jak najszerszej publiczności, stąd decyzja o zaprezentowaniu jej w dość oryginalnej lokalizacji – na ogrodzeniu otaczającym Muzeum Okręgowe w Koninie. Tym samym portrety, owe „Utracone oblicza”, mają szansę stać się znane i zapamiętane dla przechodniów, gości muzealnych, mieszkańców Konina. Wystawa dotąd prezentowana była jedynie w Warszawie i Jaworznie.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nieustannie podejmuje działania, by odnaleźć i przywrócić macierzystym zbiorom zaginione dzieła sztuki. Jest to złożona i nierzadko żmudna praca, jednak jej efekty mogą być powodem do dumy. Udało się odzyskać choćby tak wybitne przedstawienia portretowe, jak „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej czy „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Warszawie.

„Utracone oblicza” – wystawa plenerowa: 8 września 2021 – 31 maja 2022 – ogrodzenie wokół Muzeum Okręgowego w Koninie (na wysokości dworku, od strony ulicy Gotyckiej)

Organizator wystawy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych

Partnerzy wystawy: PGE Narodowy, Łazienki Królewskie

Koordynator z ramienia Muzeum Okręgowego w Koninie: Katarzyna Schellner