czwartek, 25 kwietnia, 2024
Archiwum

Uniesienia Jacka Łydżby

Zapraszamy na wystawę czasową „Uniesienia”, na której prezentujemy konińskiej publiczności twórczość Jacka Łydżby. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od czwartku, 24 lutego.

Tym, co w twórczości Jacka Łydżby zwraca uwagę przy pierwszym z nią zetknięciu, jest kolor. Artysta nie uznaje półśrodków, operuje paletą nasyconych, wyrazistych barw, które walczą o uwagę odbiorcy. Bliższe oględziny płótna ujawniają jednak, że nawet pozornie monochromatyczne płaszczyzny są zniuansowane, spod plamy kobaltu wyzierają żółcienie i biele, a powierzchnia obrazu to spiętrzone warstwy farby, tworzące wyrazistą, bogatą fakturę. Sylwetki postaci, zarysy budynków są uproszczone, jednak jest w tej prostocie i namysł, i rozmach. Zderzenie z tą wielowymiarową twórczością może ogłuszyć, dlatego są to prace, do których warto wracać raz za razem, odkrywając je na nowo.

 

Jest w tych obrazach, niezależnie od ich motywu, rodzaj uniesienia, lotu od, i nad rzeczywistością. Dziewczyna na huśtawce, właśnie odbiła się od ziemi i szybuje. Obrazy z balonami czy samolotami to spełnienie odwiecznego marzenia człowieka o lataniu, a także zapis prywatnej pasji artysty (…). Ale, żeby odejść od tej dosłowności maszyny latającej, trzeba wspomnieć o uniesieniu miłosnym, które Jacek Łydżba przekazuje w swoim malarstwie, o uniesieniu w zachwycie nad kobietą, pejzażem, kolorem nieba, o uniesieniu w sztuce.

– ze wstępu Małgorzaty Czyńskiej

Jacek Łydżba urodził się w 1966 r. we Włoszczowie. Studiował w częstochowskiej Wyższej Szkole Plastycznej i na warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Macieja Urbańca w 1989 r. Od 1995 r. pracuje na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Nominowany do Paszportu „Polityki” w 1999 r.

 

Kurator wystawy: Elżbieta Barszcz
Wernisaż: 24 lutego, g. 18.00, spichlerz (II piętro)
Wystawa czynna: 24.02.2022 – 19.06.2022


Jacek Łydżba, „Dziewczyna i koń”, olej, 2021