czwartek, 25 lipca, 2024
Aktualności

Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne – koncert

Podczas koncertu finalizującego projekt Muzeum Okręgowego w Koninie „Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne”, usłyszymy pieśni w wykonaniu chóru składającego się z społeczności lokalnej gminy Krzymów (Krzymowiacy). Wersję instrumentalną utworów wykona Dariusz Przybylski – organista, kompozytor i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 Celem projektu jest wydanie publikacji audio, zawierającej tradycyjne pieśni żałobne, wykonywane niegdyś przez wiernych w czasie ceremonii pogrzebowych. Wybrane do nagrania pieśni pochodzą ze śpiewnika powstałego w latach przedwojennych, który został odnaleziony w miejscowości Drążno na terenie powiatu konińskiego. Do płyty dołączona zostanie książeczka z tekstami, nutami i zdjęciami starego śpiewnika. Dodatkowo zostanie przygotowany zapis tekstowy i nutowy pieśni, który w formie elektronicznej będzie udostępniony na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Koninie. Podczas projektu zrealizowano również warsztaty muzyczno-etnograficzne dla młodzieży z regionu konińskiego, przybliżające tematykę dawnych obrzędów pogrzebowych oraz treść i muzykę pieśni.

Serdecznie zapraszamy na koncert podsumowujący projekt 10 listopada 2023 r. o godzinie 18.00, który odbędzie się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krzymowie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu rządowego Muzyczny ślad, którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy projektu: Gmina Krzymów, Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie.

Realizacja projektu jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.