piątek, 23 lutego, 2024
ArchiwumSkansen

Skansen ożywiony

Żywy skansen – czy to nie oksymoron? W Muzeum Okręgowym w Koninie absolutnie nie! A już na pewno nie w drugi weekend września, tj. 7 i 8 dnia tego miesiąca, kiedy przestrzeń skansenu etnograficznego na terenie muzeum zaroi się od wyjątkowych gości.

Tradycyjnie będą już z nami rzemieślnicy, których pracę będzie można podpatrywać, a nawet się do niej przymierzyć; za sprawą zespołu folklorystycznego Dzieci Kujaw ze sceny popłyną skoczne ludowe melodie, które niejednego porwą do tańca; zwiedzający, którzy w tych dniach odwiedzą skansen, będą też mogli wziąć udział w dedykowanych im warsztatach. Wszystkiemu towarzyszyć będzie tradycyjny, regionalny poczęstunek.

Żywy skansen to wydarzenie obecne w muzealnym kalendarzu imprez od stosunkowo niedawna, ale bardzo dla nas istotne. Uosabia bowiem to, co cenimy sobie najbardziej: upamiętnianie i utrwalanie lokalnej kultury ludowej w aktywny, angażujący odbiorcę sposób, a także przekazywanie wiedzy i wartości w atrakcyjnej, zabawowej formie. Spotkajmy się w muzeum. Tym razem na ludowo!