czwartek, 23 maja, 2024
AktualnościRelacja z wydarzeniawernisaż

Poznański Czerwiec 1956. Wernisaż wystawy

 

10 sierpnia o godzinie 18.00 spotkaliśmy się na placu przed muzealnym spichlerzem, by oficjalnie otworzyć nową wystawę czasową, poświęconą wydarzeniom Poznańskiego Czerwca 1956. W wernisażu wzięli udział przedstawiciele samorządów, członkowie Rady Muzeum Okręgowego w Koninie, reprezentanci mediów oraz mieszkańcy Konina.

Wśród gości znaleźli się także dr hab. Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Grażyna Brzezińska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Otwarty list do uczestników spotkania skierował wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński. O randze czerwcowych wydarzeń 1956 roku i walorach poznawczych ekspozycji mówił zastępca prezydenta miasta Konina, Witold Nowak. Głos zabierali również, reprezentujący organizatorów i twórców ekspozycji, Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz dr Piotr Grzelczak, kurator wystawy i pracownik poznańskiego oddziału IPN. 

Ekspozycja „Oblicza buntu i jego pamięć” prezentuje bardzo ciekawe, również nieudostępniane dotąd dokumenty i materiały ikonograficzne, przybliżające przebieg czerwcowych wydarzeń, jego czołowe postaci i reperkusje. Przez ciężkie burzowe chmury w sposób zupełnie symboliczny przebiło się dla gości wernisażu sierpniowe słońce, podobnie jak manifestacje poznaniaków były pierwszym krzykiem o wolność w komunistycznej Polsce.

Ekspozycja „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza Buntu i jego pamięć” jest nie tylko formą upamiętnienia Czerwca 1956 – przygotowana została z myślą o popularyzowaniu wiedzy na jego temat. Po poznańskiej premierze, wystawa wyruszyła do Warszawy, gdzie zaprezentowana była na Placu Marszałka Piłsudskiego, a następnie w dwumiesięczną podróż po Wielkopolsce, odwiedzając kolejno Leszno, Konin, Piłę, Kalisz oraz Gniezno.

Kuratorzy wystawy: Kinga Przyborowska, dr Piotr Grzelczak

Organizatorzy: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu

Wystawa czynna jest do 19 sierpnia 2021.