czwartek, 25 lipca, 2024
AktualnościBez kategoriiSkansenwernisaż

„Powstali 1863–64”. Wystawa Muzeum Historii Polski w Koninie

W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 15 do 26 listopada będzie można oglądać w Koninie.

 

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana w przestrzeni Skansenu Etnograficznego, na terenie Muzeum Okręgowego w Koninie.

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach.  Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji.

Muzeum Historii Polski przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych dostępnych dla uczniów szkół podstawowych i średnich. W zestawie znajdują się karty pracy oraz materiały uzupełniające do zajęć dotyczących Powstania Styczniowego. Bezpłatne materiały są do pobrania na stronie www.powstanie1863-64.pl w zakładce EDUKACJA.

 

 

WYSTAWA „POWSTALI 1863-64”,

Zapraszamy na wernisaż wystawy 17 listopada o godzinie 12:00, w Muzeum Okręgowym w Koninie, ul. Muzealna 6, 62-505 Konin.

 

Wystawa czynna w dniach 15-26 listopada 2023 r. w godzinach:

wtorek-piątek: 10.00-18.00

sobota: 12.00-18.00

niedziela: 14.00-18.00

poniedziałek: nieczynne

 

Muzeum Okręgowe w Koninie, ul. Muzealna 6, wstęp wolny

 

 Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina

Projekt plastyczny i wykonanie: Studio projektowe Sowa-Szenk

Organizator: Muzeum Historii Polski.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darczyńca: Bank Pekao S.A.

Patroni medialni: Polskie Radio, Telewizja Polska, TVP3, Polska Press Grupa, Nasza Historia, Gość Niedzielny, Dzieje.pl.